Soru ve sorunlarınızı Fizyoterapist Nursel Öziri ve Ortotist Prototist Hüseyin Demirtaş cevaplandıracaktır.

   Soru girişi

Mevcut Sorular Fizyoterapist Nursel Öziri ve Ortotist Prototist Hüseyin Demirtaş'ın cevapları

Soru
45 yaşında zihinsel engelli ağabeyim iki ayağınıda yan basıyo ortopedik taban kullanması daha iyi olmazmı tam yada yarı ortopedik diye bi ayrım var mı ihtiyaç halinde almakistiyorum .teşekkür ederim
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Gül Çimen; Ağabeyinizin ayağı ile ilgili sorunun teşhis edilebilmesi için merkezimize gelerek uzmanımızın incelemesi gereklidir.Yapacağımız ortopedik ayak analizi sonrası sorunun tedevisine yönelik yorumlarımız ve çözümlerimiz olacaktır.(ortopedik ayak analizi için herhangibir ücret talep etmemekteyiz) Ayrıca sorunuzun ikinci kısmında tam yada yarı ortopedik diye bir kavram varmı diyorsunuz. Bir şeyin Ortopedik olması demek o ilgili maddenin ,ürünün kişiye özel yapılması üretilmesi demektir.Bu sebepten dolayı yarı ortepedik diye bir kavram olamaz.

Soru
Yirmiiki yıllık öğretmenim. Spor yapmayı çok seviyorum. Ne yazık ki yürümek benim için gittikçe daha fazla acı vermeye başladı. Artık otururken, hatta uyurken bile rahat değilim. Kullanmadığım tabanlık kalmadı. Kişiye özel tabanlık yaptırmak istiyorum Sivas'ta yaşıyorum. Tabanlık yapımı kaç gün sürüyor? Ücreti konusunda da bilgi verirseniz sevinirim. Yasemen Karadağ
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Yasemen Karadağ VASYLI ürünleri ile bahsetmiş olduğunuz problemlerinizi çözmek çok kolay.Sitemizi biraz araştırırsanız bunu sizde rahatlıkla görebilirsiniz.Özellikle Video görüntülerinde bu uygulama ile gösterilmektedir.Uzmanımız gelen hastalarımızın Ortopedik Ayak Analizini yapmakta(Ücretsiz) analizden çıkan sonuca göre ürün seçimi yapmaktadır. Seçilen tabanlık a önce kişiye özel ortopedik özellik kazandırılmakta daha sonra ise yine yapılan ayak analiz sonucuna göre basma kusuru tespit edilmiş ise VASYLI tabanlığa biyomekanik özellik kazandırılarak sorun ortadan kaldırılmaktadır.Sizin bahsettiğiniz probleme yönelik iki modelimiz mevcuttur. Uygulama maksimum 20-25 dakika sürmektedir.

Soru
Ortepedi doktorum topuk dikeni rahatsızlığımla birlikte ayağımın iç kavisinin normalin üstünde yüksek olduğu belirtti. Topuğumdaki ağrılarda zamanla daha da artmakta.Bu problemlerime çözüm olabilecek uygun bir tabanlık yaptırabilir miyim ? Ve bu tabanlığı spor yaparken de kullanabilir miyim ? Şimdiden teşekkürler
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Akyol; Doktorunuzun teşhisi doğrultusunda probleminizin çözümü Vasylı ürünleri ile mümkündür. Sitemizi incelerseniz özellikle videolar kısmında ne tür uygulamalar yapıldığını görebilirsiniz. VASYLI medikal ürünleri sizlerin refahını,rahatlığını ve tüm yaşam kalitenizi artıracak biyomekanik ayak tabanlıklarını yüksek kaliteyle ve yüksek performansla sunmaktadır.(Ürünlerimiz içinde spor yaparken kullanabileceğiniz tabanlığımız mevcuttur).Daha detaylı bilgi ve randevu için 0212 221 63 45 pbx bize ulaşabilirsiniz.

Soru
Merhabalar, ben 20 yaşında bir üniversite öğrencisiyim. Yürüme esnasında adımlarım dışa dönük olarak çok fazla açı yapıyor. (Açık bir v harfi şeklinde.) Araştırdığım üzere pes cavus denen bir rahatsızlık olduğunu öğrendim. Ancak ortopediste gitme durumum şu an mevcut değil. Bu yamuk adım atma sebebiyle bileğimi burkuyorum veya yürürken düz olmayan zeminlerde bazen düşüyorum. Düz adım atmamı sağlayacak bir ürün mevcut mudur? Teşekkürler.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Öncelikle merkezimize gelip ücretsiz ayak analizi yaptırmanız gerekmektedir. Bu analiz sonucuna göre belirlenecek olan VASYLI tabanlıklarımızdan bir modelle probleminiz çözülebilir.(PES CAVUS)Pes Cavuslu hastalar longutudinal arklar yüksek olduğundan yürüyüş esnasında önce topuk vuruşu yaptıktan sonra yük dağılımını yapamadıklarından ayağının dışına basıp birinci parmağa daha fazla yük aktarımı yaparak kalkış yaparlar.Bu durumda bileğin sürekli dönmesine sebep olmaktadır.Bunu ortadan kaldırmak için longutudinal arkın çok daha iyi desteklenmesini ve Medio-Lateral stabilitenin sağlanması ile birlikte yükün (parmak fazında)tüm parmaklara eşit oranda dağıtılması sağlanır.Bu durumda yürüyüşün daha düzgün ve ayağında net biçimde basarak yükü eşit oranda taşımasına yardımcı olacaktır.Aynı zamanda postürün düzelmesine ,kasların aynı oranda çalışmasına olanak sağlayacaktır. Bunların yanısıra yapılacak ayak ve bilek egzersizleri daha rahat bir yaşam için gerekmektedir.Bu egzersizleri internet sitemizde bulabilirsiniz.

Soru
eylul 2009 tarihinde tarsal tunel sendromu teshisiyle aralik 2009 ameliyat oldum sikayetlerim ayak yanmasi ve taban agrisiydi ameliyat sonrasi hala sikayetlerim gecmedi ayak tabanim sert bir cisme basarak yuruyor hissnde tabanlik bu agrilrimi azaltirmi tesekkurler
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Geçirmiş olduğunuz ameliyat sonucunda ağrılarınızın geçmediğini belirtmişsiniz.Şikayetleriniz değerlendirildiğinde ayağınızdaki yük dağılımında problem olduğu gözlenlenmektedir.Ameliyat olmanıza rağmen Tarsal bölge fazla ağırlık almaktadır.Bunu dengelemek için Tarsal bölgedeki baskıyı azaltmak için Metatarsal destek sağlayan ve aynı zamanda Longutudinal arkı tam olarak destekleyen tabanlık kullanmanız gerekmektedir.Sonuçta en sağlıklı karar sizin ayak ve yürüyüş analizinizin yapıldıktan sonra verilmesi gerekmektedir.

Soru
İyi günler.. Düz taban rahatsızlığım var.Bugüne kadar kullandığım bütün tabanlıklar ayağımı hep rahatsız etti.Hiçbir ayakkabıda rahat edemez oldum.Bana önerebileceğiniz bir tabanlık var mı? Teşekkürler..
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba, Söylemiş olduğunuz şikayetinizin çözümü için öncelikle ayak ve yürüyüş analizinizin yapılması gerekmektedir.Yapılan analizlerinizin sonucunda yaş,boy,kilo ve günlük aktivitelerinize göre değerlendirmeler yapılarak size özel sertlik ve fonksiyonlarda ayağınızın balansını en uygun pozisyona getirerek size özel ortopedik tabanlık gerekmektedir. Bu da VASYLI tabanlık ürün yelpazesi içinde mevcuttur.

Soru
sol ayağımın soldan ikinci parmağımın altı ayakta fazla durunca ve çok yürüyünce şiddetle ağrıyor.çekilen filmlerde bel ve ayak parmaklarımda herhangi bir şey yokmuş.damar sıkışması olabileceğini söylediler.10 senedir devam eden bir sıkıntı.artık dayanılmıyor.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba, Yapmış olduğunuz açıklamaya göre tarif ettiğiniz olay MORTON Nöroma denilen probleme işaret etmektedir.Yapılacak olan ayak ve yürüyüş analizi sonucu (yaş-kilo-ayak no ve günlük aktivitelerinize göre)size özel uygulanacak olan VASYLI tabanlıklarla rahatsızlığınızı gidermek mümkündür.

Soru
merhaba,ben 12 yaşındayım.Ayağım içe doğru bastığı için tabanlık kullanıyorum ama bunu ne kadar süre boyunce kullanmam gerektiğini merak ediyorum.Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba, Belirtmiş olduğun şikayet yeteri kadar açıklayıcı değil.Nedeni ayağında nasıl bir rahatsızlık olduğunu,neden içe bastığını öncelikle bilmemiz gerekiyor.İçe basmanın da çeşitli nedenleri bulunmaktadır.(Pes Planus-Ekino varus veya extremite kısalığı) Öncelikle bunun tespit edilmesi gerekmektedir. Ayak ve yürüyüşünü analiz etmek varsa MR ve röntgenlerini incelemek gerekmektedir.Daha sonra yapılan bu incelemeler değerlendirilerek uygun bir tabanlık modeli belirlenebilir.Analiz sonucu bulunan nedene göre tabanlığın ne kadar kullanılması gerektiği belirlenebilir.

Soru
esnek düz tabanlık nedir? tedavisi nasıl olur
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Esnek düz tabanlık ayağın tendon ve kaslarının aşırı elastikiyetinden kaynaklanan ayağın içe basması (varus)şeklinde kendini gösteren mekanik bir ayak bozukluğudur. Ayağın analizi ve basış kusurlarının tespit edilmesinden sonra hastanın kilo ve aktivitesine göre seçilen uygun sertlikteki tabanlığın kişiye özel uygulanışıyla problem giderilebilinir. Tabanlık uygulanışı;longutudinal ark desteklenir ve topuk rearfoot varus ve forefoot varus desteklenerek ayağın içeri doğru yatması engellenir.Yürüyüş esnasında yük normal olarak ayağın her tarafına dağıtılarak taşınması sağlanır.

Soru
ikiz kızlarımdan birinin ayağı içe basık yürüyor ,Ayağının sürekli ağrıdığını söylüyor .Kızım yedi yaşında diğeri herşeyi giyebildiği için üzülüyor ,masraflı bir tedeavimi hiç bir güvencemiz yok ilginize teşekkürler
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba, Sormuş olduğunuz soruya göre probleminiz çok önemli bie problem değil.Öncelikle hastayı görüp yürüyüş ve ayak analizini yapmamız gerekmektedir.Çünki şu anki ayağın fiziksel durumunu bilmeden sadece ayağın içe bastığını ifade etmeniz baz alındığında bunun çok basit problem olduğunu özellikle vurguluyabiliriz. İçe basma problemini yapılacak analiz sonucu medial-longutudinal ark destekli(pronasyonu önleyen-içe dönmeyi)bir ortopedik tabanlıkla çözmek mümkündür.Bu da çok masraflı bir tedavi değildir.

Soru
mrblar... plantar fasiit ve pes cavus tanısı ile şahsıma özel ortopedik tabanlık yapıldı.. spor salonunda koşu bandı vs ve günlük yaşamda kullanmak üzere spor ayakkabısı almayı düşünüyorum...ancak çoğu spor ayakkabısı normal ince tabanlığa sahip.. 1) bu ince tabanlığı çıkartarak yerine bana özel yapılmış ortopedik tabanlığı koyarak ayakkabıyı kullanmam ne kadar doğru olur?? 2) illa kalın tabanlığa sahip olan bir spor ayakkabısı alıp onun yerine kendi tabanlığımı mı koymalıyım?? 3) nike markasının air adlı serileri salon egzersizi için özellikle öneriliyo fakat bunlarda ince veya kalın herhangi bir tabanlık yok..bunların içerisine kendi ortopedik tabanlığımı koyarak kullanmam ne kadar doğru olur?? ilgi ve alakanız için şimdiden tşk ederim.. dr.kenan güçlü
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Dr. Kenan bey, Bahsetmiş olduğunuz size özel tabanlığı her türlü ayakkabıda kullanmanız gerekiyor.Eğer tabanlık probleminizi çözmüşse özellikle spor yaparken ortopedik tabanlığa özellikle ihtiyacınız olacak.Sizin yeni bir spor veya her hangi bir ayakkabı alırken mutlaka tabanlığınızla deneyip almanız gerekmektedir. Spor ayakkabılarının çoğunda tabanı çıkmaktadır ayakkabının kendi tabanını çıkarıp kendi tabanlığınızla deneyip alabilirsiniz. Eğer günlük ayakkabı alacaksanız ondada mutlak tabanı çıkan ayakkabı bakmalısınız. CLARKS veya Greyder marka ayakkabıların tabanları çıktığı için biz bu markaları tavsiye ediyoruz.

Soru
merhaba.Annemin sol dizine bir yıl önce protez takıldı fakat sağ bacak kısa kaldı.Doktorumuz tabanlık önerdi.Bize yardımcı olabileceğiniz bir ürününüz varmı?teşekkür ederim.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba, Öncelikle yapacağımız analiz sonucunda bacakta ne kadar kısalık olduğunu görmemiz gerekmektedir. Eğer kısalık 3 cm.veya altında çıkarsa bunu tabanlığa ilave edeceğimiz topuk kamasıyla çözmemiz mümkündür. Hoşçakalın

Soru
merhaba. 10 yasinda bir kizim var. bir aydir sol ayak bilegi ariyor ve ice basmaya basladi. ortopediye goturdum , once bir noroloji uzmani gormesi gerekiyor dedi. acaba kizim nesi var?
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba, Belirtmiş olduğunuz kadarıyla kızınızın ayağı muhtemelen herhangi bir travmaya maruz kalmış ve şu anda ayak bileği iç yan bağlarında bir esneme olmuş. Bu da ayak bileğine bir hassasiyet getirdiğinden çocuk ağrıyı yok etmek için yeni bir basış şekli geliştirerek o bölgeyi korumaya alıyor.Bu da pronasyon dediğimiz bir olayın gelişmesine ,ayak bileği ve dizdeki ilgili kasların yanlış çalışmasına neden olmaktadır.İlerki aşamalarında daha büyük problemler yaratabilir. Bunun için çocuğunuzu bizden randevu alıp merkezimize getiriip ücretsiz ayak ve yürüyüş analizi yaptırdıktan sonra daha net bir sonuç alabilirsiniz. Hoşçakalın

Soru
merhaba! bana pes cavus teşhisi konuldu.. özel bir tabanlık yapıldı ama köpük ölçüsüyle değil..bilgisayar görüntüsüyle..fakat sanırım ölçü tam ayağıma göre değil..ağrı oluyor yürürken. tam çözümü varmı? amaliyat önerilir mi??teşekkürler
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Sezgin Bulut, Mailinizde belirtmiş olduğunuz probleminizi çözmemiz mümkündür..Belirtmiş olduğunuz bilgiler dahilinde tabanlık konusunda bilgiye sahip olduğunuz anlaşılıyor. Tabanlık yapılırken bir çok ölçme tekniği vardır.Bilgisayarlı sistemde bunlardan bir tanesidir.Şu an için benim görüşüm ölçü almada ve tesbitinde bir şekilde doğru sonuç alınıyor ama bu sonuçları iyi analiz edip tabanlığa uygulanacak bilgi beceri ve uzmanlık gerekmektedir.Bütün problemler burdan kaynaklanıyor.Bizim sistemde pozitif model direk hastanın kendi ayağı olduğu için tabanlıkta hata oranı çok düşüktür. Başarı çok yüksektir. Tabanlık yapılırken bir çok kriter baz alınmaktadır.Bu nedenle yürüyüşünde çok iyi analiz edilmesi gerekmektedir.Hastayı görmeden ameliyat için bir şey söylemek yanlıştır. Bizim sistemimizle her türlü ayak problemini % 100 başarı oranıyla çözüyoruz.Zaten referans listemize bakarsanız bize inanan ve hasta gönderen doktorların listesini görebilirsiniz. Hoşçakalın

Soru
merhaba. ben askeri personelim ve sol dizimde kas zayıflığından oluşan ağrılarım var.hergün bot giyiyorum ve ağrılarım daha da artıyor.mesaide bot dışında ayakkabı giymem mümkün değil.bana önerebileceğiniz tabanlık var mı bot için?ayrıca hangi tür spor ayakkabı giymek daha faydalı olur?teşekkürler
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Nurullah bey, Belirtmiş olduğunuz şikayetler göz önüne alındığında problemlerinizi çözmek mümkündür. Öncelikle yürüyüş ve de basışınızın analizi yapılmalıdır.Bu analiz sonucu belirlenen sonuçlar göz önüne alınarak size özel tabanlık tesbit edilip uygulaması yapılabilir.Bunun için özel bir ayakkabıya ihtiyaç yoktur.Botunuzun ya da spor ayakkabınızın içine uygulanabilir.

Soru
Merhaba...Ben 11 yaşındayım.Doğuştan beri sağ ayağım içe doğru basıyordu bir iki yıldan beri düzeltmeye çalışıorum fakat şimdide sağ ayak bileğimde içe doğru kayma oludğunu farkettik.Devlet hastanesine gittik bu problemi oturuşumla düzeltebileceğimi söylediler ama sonuç alamıyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Ne yapmam gerekiyor , ne öneririsiniz?
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba, Belirtmiş olduğun soruna göre mutlaka yürüyüş ve basış analizinin yapılması gerekmektedir. Yapılacak analiz sonucu her hangi bir ortopedik tabanlıkla müdahele mümkün olabilir.Yürüyüşünü ve basışını görmeden bir şey söylemek yanlış olur.Bu problemini her hangi bir tabanlık kullanmadan çözmek mümkün değildir.

Soru
Askere gideceğim ve düztabanım. Botların içine koymak için tabanlık arıyorum hangi ürün bana en uygun?
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba size yeterli ark takviyesi olan Dananberg modelini önerebiliriz. Eğer istanbul'da yaşıyorsanız önceden randevu alarak ofisimize gelip yapılan analiz sonucu tabanlığı size özel uygulayabilirsek daha fonksiyonel olur. Hoşçakalın

Soru
Merhabalar, 28 yaşında Uçak Bakım Teknisyeniyim. İş ortamımdan dolayı gün içerisinde sürekli ayakta kalıyorum, iş yerin de giydiğim( giymek zorunda olduğum) iş ayakkabılarımın tabanı çok sert ve kalın( dolayısıyla ağır). Bu ayakkabıları kullanalı daha 6 ay olmadan topuklarımda sabah kalktığımda batmalar ve ağrılar meydana geldi. Hiç zaman kaybetmeden doktora gittim. Topuklarımda ödem oluştuğunu söyledi. Tedavi için buz masajı ve topuk tabanı verdi. Buz masajı 3 gün sürdü. topuk tabanıysa çok kullanışlı değil, ayakkabının içinde hareket halinde. Bana uygun hangi tabanlığı önerirsiniz? Bu arada ağrılarım devam ediyor, özellikle dizlerim, bu sorundan kaynaklanabilir mi? Teşşekkür ederim
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba, Belirtmiş olduğunuz şikayetler göz önünde bulundurulduğunda öncelikle ayak ve yürüyüş analizinizin yapılması gerekmektedir.Analiz sonucuna göre kişiye özel tabanlık uygulaması yapılmalıdır.Bu şekilde probleminiz çözülebilir. Muhtemelen diz ağrılarınızda yanlış basmaktan kaynaklanmaktadır.

Soru
merhaba, ben kalça çıkığı ameliyatı oldum ancak yanlış yapılan bir ameliyat sonucu sol bacağımda 4cm kısalık oluştu.ortopedik tabanlık kullanmam tavsiye edildi.bu konuda bana yardımcı olabilecek bir ürününüz var mıdır? teşekkürler
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba, Belirtmiş olduğunuz probleminizi sadeceortopedik tabanlıkla çözmek mümküm değildir.Ama yapılacak olan analiz sonucuna göre size özel uygulanacak ortopedik bot + ortopedik tabanlıkla çözmek mümkündür.

Soru
Merhaba, 3 hafta once Halux valgus cerrahisi gecirdim ve bunun takibinde 3 hafta boyunca ayagima ozel yapılacak bir tabanlık kullanmam onerildi. Ameliyat sonrası kullanılan tabanlıkların ozel oldugu soylendi. Bu amacla kisiye ozel tabanlık uygulamanız var mı? Fiyatları konusunda nasıl bilgi alabilirim.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Hallux Valgus problemi için uygulanan özel bir tabanlık modeli (Dananberg) mevcuttur. Ama hastanın öncelikle bize gelip ayak analizinin yapılması gerekmektedir. Çıkan sonuca göre kişiye özel tabanlık yapılmalıdır.Tabanlık kullanmadığı zaman problem çözülmez.Problemin tekrarlaması mümkündür.Bu nedenle hasta mutlak tabanlık kullanmalıdır.

Soru
merhaba 3 yasındakı ogluma duz taban teshıs konuldu ozel tabanlık recetelendı fakat topugundada ıce basmadan dolayı dısa kayma var yapılan tabanlık cok sert bır plastıkten ama topuguna yaptıgı bır duzeltme yok gıbı.acaba topuguda duzelten bır tabanlık varmı bırde nasıl ayakkabı alalım.Tesekurler
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba, Belirtmiş olduğunuz şikayetler göz önüne alınarak yapılan değerlendirmede ;çocuğunuzun problemi çözülebilir.Ayakkabı olarak bilekli ve bilekleri daha sert olan ayakkabı kullanmalıdır.

Soru
slm yürümeye başladıktan 5 dakika sonra ayak kavisimde çekilme oluo adet ancesi ve sonrası ayaklarımda catırtılar oluyo parmaklarımı cektirme ihtiyacı duyuyurum.topuklarımda agrıo sıkma ihtiyacı duyuyorum agrı kesiciler hiç faydalı olmuo.özelliklede istirat halinde agrım olmakta zinde terlik kullandım 1 yılldır artı ortopedik terlik kullanıorum.çok sık dışarı cıkan biri degilim.çıkıncada yürümek istiyorum bazende bacaklarıma vuruo bu agrıbi 3 yıl slikon topuk taban kullandım.ve onlada yürürken agrı oluodu.hiç topuklu giymem bazı doktorlar guatırımla ilgili olbilecegini sölüo.sol ayagımda hafif bi şişlik oluo ust dış bölgesinde kıkırdak büyümesi sanırım çok yürüdügümde belirio sonra hafif kayboluo. neden bukadar agrılarm oluo çözemiorum ve siz ne tavsiye edersiniz degerli bilgilerinize ihtiyacım var saygılar
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Sevil Hanım, Yukarıda belirtmiş olduğunuz şikayetlerin kesin çözümü için öncelikli olarak tamamen probleminizi tespit edebilmemiz için daha çok bilgiye ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu bilgiler ışığında yapılacak yürüyüş analizi ve de ayak basış problemlerinin tespiti sonucu yapılacak değerlendirmelerle tedaviye karar verilebilir. Diğer sorunlarınızla alakalı olarak mutlaka ilgili birim doktorlarına başvurmanızı tavsiye ederiz. Basış kaynaklı sorunlarınız için de sizi ofisimize davet eder yapılacak olan analizden sonra size en uygun tabanlıkla tedavinizi gerçekleştirebiliriz. İstanbul dışında yaşadığınız için eğer ofisimize gelme durumunuz yoksa sizle yapacağımız ayrıntılı telefon görüşmesinden sonra ağrılarınızı VASYLI'nin Hazır Tabanlıklarıyla da dindirebiliriz. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
İyi Günler hocam Eşimde topuk dikeni var. Nasıl bir tedavi öneriyorsunuz. Selamlar
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Mehmet Bey, Belirtmiş olduğunuz şikayete göre eşinizin problemini çözmemiz mümkündür. Öncelikle ayak analizini ve yürüyüşünün değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu değerlendirme sonucu çıkan bilgiler doğrultusunda VASYLI tabanlıklarla yapılacak uygulama ile probleminiz kolaylıkla çözülebilir. Eğer ki İstanbul dışında yaşıyorsanız o zaman sizinle yapacağımız telefon görüşmesinden sonra sorununuza en uygun VASYLI Hazır Tabanlıkla da ağrılarınızı dindirebiliriz. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
slm hocam benim sorum şöyle bundan üç az önce askerlik şubesine muayene olmak için gittiğim de muayene esnasında sen de yarı düz tabanlık var denildi ve benim moralim bozuldu sizden yardım istiyorum benim ne yapmak gerekli askere almazlar diye endişe ediyorum lütfen beni bilgilendirinz bu arada yaşım 20 tekrar teşekkürler
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Ahmet Bey, Anlattığınız şikayetlere göre probleminizin çözümü bulunmaktadır. Yapılacak olan analizlerden çıkacak sonuçlara göre ayağınızı ve yürüyüşünüzü daha düzgün hale getirmek ve daha uzun süre ayakta durmanızı sağlamak mümkündür. Bunu yaptığımız takdirde askerlikle alakalı hiçbir sorununuz kalmayacaktır. Daha önce de bir çok Asker Adayı'na askerlik görevine gitmeden önce VASYLI tabanlık uygulaması yaptık ve görevlerini devam ettirirken kendilerinden teşekkür telefonları aldık. Bu sebeple endişelenmenize gerek yok, sizi ofisimize bekleriz. Eğer şehir dışında yaşıyor ve ofisimize gelemeyecek durumdaysanız da sizinle telefonda bir görüşme yaparak size VASYLI'nin Hazır Tabanlıklarıyla daha rahat bir askerlik geçirmenizi sağlayabiliriz. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
selamlar cmt sensorıal motor nörobati hastasıyım denge bozuklugu yürüme bozuklugu var yanii tavsıyenız tabanlık varmı hocam fıkrınız nedır saygılar.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Serkan Bey, Belirtmiş olduğunuz şikayetler göz önüne alınarak tam sağlıklı bir değerlendirme yapmak mümkün değil ama ofisimize gelip ayak analizinizi yapabilirsek, çıkacak sonuçlara göre kesin karara verebiliriz. Yine de şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, VASYLI Ortopedik Tabanlık ile daha dengeli ve daha rahat bir yürüyüşe sahip olursunuz. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
merhabalar.32 yaşındayım. 5 ay önce yarımsaat hızlı yürüyüşten sonra baş parmağımın alt tarafı ağrımaya başladı.(ayağımda babet denilen tabanı ince ayakkabı vardı.)O gün ayağımın üzerine basamadım.dışa doğru ve topuğumun üzerine bastım.sabah kalktığımda baş barmağım ve etrafı şişmişti.doktora gittim GUT' tan şüphelendiler.Ama sonuçlar temiz çıktı.başka doktor artritten şüphelendi.en son dün doktora gittiğimde travmadan olduğunu söyledi ve tabanlık önerdi.ne yapacağımı bilmiyorum.bana yardımcı olursanız sevinirim.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Ferman Hanım, Sorunuzda belirtmiş olduğunuz bilgiler ışığında, bence kemik yapınızda bir probleminiz yok fakat tendon ve sinirlerle ilgili sorununuz bulunmaktadır. Bu sorunlarınızı VASYLI Ortopedik Tabanlık ile çözmemiz mümkündür ama yine de sizin ofisimize gelmeniz, ayak ve yürüyüş analizinizin yapılması gerekmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
Merhabalar... lisedeyken günde 4 vasıtaya binerdim ve hergün bir saat yürümek zorundaydım okula yetişmek için...koşarcasına hızlı adımlarla yürürdüm ve şunu farkettim o zamanlarda sağ bacağımda ağrı oluyodu kaval kemiğimin sağ yanındaki bağlarda acı sızlama oluyodu ayağımın yamulduğunu hissediyordum ve şimdi üniversitedeyim artık hızlı yürüsemde acı ağrı olmuyo ama yamuk yürüyorum bazen bi sola bi sağa doğru yalpalıyorum dengesiz yürüyorum...düz yolda bi bakmışım kendi kendi kendime çaprazlama gidiyorum sol ayağımda sorun yok ama sağ ayağım iç tibia şeklinde birbirlerine yürümede uyum sağlıyamıyor bazen tökezliyorum...buda sağ ayagımı komple yoruyor (bacak,baldır şeklinde) eskiden günde 2-3 maç yapardım böyle sorunlar yoktu anlayacağnz şimdi dengesz yalpalayarak yürüyorum ayrıca şunu belirteyim koşarken herhangi bi sorun olmuyo sadece yürürken felaket derecede yamuk yürüme war bi sağa bi sola...ürünlerinize baktım bana hangi vasyl ürününüzü önereblrsnz? Orta derecedekinin özellklerne baktım bide armstrong olanının biyomekanik kontrol ve kaykılmaları engeller diye yazıyor...en kısa zamanda cevap yazarsanız sevinirim.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Kadir Bey, Belirtmiş olduğunuz şikayetler göz önüne alındığında Tibialis Anterior kasınızda gerginlik var. Buna mukabilen navicular eklemde ve de scafoid eklemde de problemler gözlenmekte. Ayağın plantar facia'sındaki gerginlik ve arkın normalden yüksek olması yükün daha geniş bir alanda taşınmasına imkan vermemektedir. İlk yıllar kaslarınız güçlü olduğu için bu problemi bir nebze tolere etme imkanınız vardı. Muhtemelen son yıllarda daha pasif bir yaşantıdan dolayı kaslardaki güç kaybıyla birlikte problemin ortaya çıkması ve de hayatınıza etki etmesi olası bir durumdur. Bu problemi öncelikle ofisimize gelmeniz dahilinde yapacağımız Ayak Analizi sonucu çıkacak sonuçlara göre belirleyeceğimiz herhangi bir VASYLI Ortopedik Tabanlık ile çözmemiz mümkündür. Ayrıca sizin incelediğiniz VASYLI Armstrong Ortopedik Tabanlık, ortopedik problemlerle birlikte diabetli hastalar için önerilmektedir. Yapısı itibariyle kalındır bu sebepten ötürü de her ayakkabı içine uygulanamamaktadır. Özel diabet ayakkabısı gerekmektedir. Sağlıklı günler dileriz. Erke Medikal

Soru
Merhaba, Ben 48 yaşındayım ve yaklaşık 6 yıl önce ayak bileğimde ve topuğumda başlayan ağrılar için 2 ayrı doktora gittim. İkisi de (hiç bir film falan çektirmeden) topuk dikeni ve taban çökmesi teşhisi koydular. Kişiye özel tabanlık önerdiler. Yaptırdım ve uzun zaman hep kullandım ancak ağrılar şimdi bacaklarımda da iyice fazlalaştı. (Özellikle sağ bacağımın kaval kemiği kısmında ve bazen de baldır kısmımda ağrı çok oluyor) Ayrıca yaptırılan tabanlık çok kalın olduğu için bir çok ayakkabıma da girmiyor. Ben İzmir'de oturuyorum. **Bayi olarak yazdığınız firmada-CAN ORTOPEDİ- ayak analizi yapılıyor mu, yoksa orada sadece satış mı oluyor? ** Acaba bu ağrılar ortopedik rahatsızlık dışında, başka ne tür bir rahatsızlıktan ileri gelebilir?(Örneğin iç varis türü bir rahatsızlık olabilir mi?) Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler Yeşim İzmir
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Yeşim Hanım, Belirtmiş olduğunuz şikayetler değerlendirildiğinde ayağınızda Pronasyon dediğimiz bir rahatsızlık mevcut, muhtemelen sol ayağınız daha çok içeri basmaktadır. Onun için vücut ağrıyı yok etmek için ağırlık merkezini sağa kaydırarak yük dağılımının bozulmasına sebep olmaktadır. Siz de bu dengesizliği yok etmek için vücudun biomekaniğini değiştirerek ağrıyı yok etmeye çalışıyorsunuz, bu da bir süre sonra yeni sorunlara (kas ve tendonların çalışma şekillerinin bozulması) yol açmıştır. Bunun çözümü mümkün ama analizinizin çok iyi yapılması gereklidir. Can Ortopedi'de Ortopedik Ayak Analizi yapılmaktadır. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
Merhabalar... maalesef ofisinize gelmem imkansız en kısa sürede bi ortopedik uzmanına danışıcam ancak şu an şartlar müsait değil...siz bu anlattıklarımdan yola çıkarak bana hangisini önerebilirsiniz?
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Kadir Bey, Size model önerebilmemiz için boy ve kilonuzu bilmem gerekiyor ama sorununuzu sadece bu bilgiler eşliğinde, ofisimize gelmeden ve sizin ayağınıza göre işlem yapılmadan %100 çözümü mümkün değildir. Yine de bir model önermemizi isterseniz, VASYLI Howard Dananberg modeli en uygun model olarak gözükmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
merhabalar... Öncelikle iyi çalışmalar dilerim.Benim şikayetim şu; işim gereği sürekli ayaktayım ve ayağımda tibialis stress sendromu var, yürürken denge problemi yaşıyorum ayakta durmakta güçlük çekmiyorum ancak sağa sola sendeleme sorunu yaşıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.Birde şunu öğrenmek istiyorum; vasyl tabanlık siparişi verdiğimizde kendimizin uygulama şansı var mı acaba? Isıtıp yerleştirerek şekillendirme gibi.Yani ofise gelmek şart mıdır?
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Cenk Bey, Belirtmiş olduğunuz şikayetler ve bilgiler teşhis koyabilmemiz için yeterli değil ama Tibial Stres Sendromu'nun çözümü VASYLI Ortopedik Tabanlık'larla mümkündür. Sendeleme konusuyla alakalı ise söyleyebileceğim, iki bacağınızdaki kas kütleniz ve kas gücünüzün farklı olmasından kaynaklanıyor olabilir. VASYLI Ortopedik Tabanlık'ları sizin alıp ısıtarak kendinizin uygulayabileceği bir ürün değildir. Mutlaka bir Uzman Protez Ortez Teknikeri tarafından uygulanması gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
slm kolay gelsin ben ayak içine basıyorum eskiden yokken şimdi başlamış doktorlar tabanlık kulanırsan geçer dediler ne yapmalıyım yada kulanırsam geçer mi
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Murat Bey, Belirtmiş olduğunuz şikayete göre yapılacak olan değerlendirme sonucu sorununuz VASYLI Ortopedik Tabanlık ile çözülebilir. Merkezimize gelmeden kullanmanız halinde de etkili olmasına rağmen, merkezimize gelmeniz durumunda %100 çözüm mümkündür. Doktorunuzun da dediği gibi mutlaka bu sorununuza özel bir tabanlık kullanmalısınız. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
Merhabalar...Hemem hemen bir yıldır hareket halindeyken topuklarımda müthiş bi ağrı oluşuyo özellikle sert zeminlerde bu ağrı daha da artıyor.Sanırım topuklarıma basarak yürüyorum dikkat ediyorum ancak bi süre sonra tekrar eskisi gibi yürüyorum.1-2 saatlik dinlenme sonucu ağrılar geçiyo ancak yürümeye başladığımda ağrı yeniden başlıyo...lütfen bana yardımcı olabilir misiniz?En kısa zamanda cevap yazarsanız çok mutlu olurum...İyi çalışmalar Salih Bal.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Salih Bey, Belirtmiş olduğunuz bilgiler ışığında (verilen bilgiler yeterli olmamasına rağmen) değerlendirme sonucu, muhtemelen ayağınızın basışında problem olmalı ki ayağın altındaki kaslarda (plantar facia) gerginlik bulunuyor. Bu gerginliği sonuçlandırmak için de dengenizi düzenleyen (kas biomekaniğinizi) bir VASYLI Ortopedik Tabanlık uygulanması gerekmektedir. Kullanacağınız bu VASYLI Ortopedik Tabanlık ile probleminize son vermek mümkündür. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
ayagımın altındakisigiller her bir ayakta beşer adetbunların tedavisivarmı acaba hangi tabanlık rahat ettirir şimdiden teşekkür ederim
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Nurettin Bey, Belirtmiş olduğunuz şikayetler öncelikle Cildiye Kliniği'ni ilgilendirmektedir. Dolayısıyla bir Cildiye Hekimi'ne görünmenizi tavsiye ederiz. Eğer ağrılarınız çok ise, yumuşak VASYLI Ortopedik Tabanlıklarımızdan Shock Absorbe modelimizi kullanabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
merhablarben 31 yaşında bayan işim gereği cok ayakda yürüyen biriyim bel fıtığı var sağ ve sol ayağımı içe basıyorum doktora gitdim hiç birşey yok dedi yüzü acık ayakkabı giydiğim zaman kenarlardan avurtlama yapıyor.sipor giydiğim zaman ayağımın arkası vuruyor veya öne kayıyor kayınca baş parmağım yanındaki parmağım üst üste biniyor tırnak batması oluyor orta pedi dotoruna gitdim ara makası verdi ayakları yara yaptı nasıl bir ayakkabı tabanı tavsiye edersiniz cok caresizim ayakkabı bulamı yorum ayağıma sayğılarımla.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Öznür Hanım, Öncelikle geçmiş olsun. Belirtmiş olduğunuz şikayetler ışığında yapılan değerlendirmeye göre her iki ayakta pronasyon (içe dönme) bulunmaktadır. Bu da ayak basış balansınızın bozuk olması demektedir. Bunun sonucu olarak ayak bileği, diz, kalça ve belde problemler oluşmaktadır. Bu sorunların çözümü için merkezimize gelmeniz ve ayak analizi sonucu VASYLI Ortopedik Tabanlık uygulaması yapılması gerekmektedir. Size özel yapılacak tabanlık ayağınızın daha doğru ve düzgün basmasını sağlayacak ve ayağınızın ayakkabı içinde kaymasını önleyecektir. Dolayısıyla parmaklarınızda da problem olmayacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
merhaba ben 24 yaşındayım ve içe basma problemim var ozellikle sol taraf duz ayakkabı bot giyemiorum giysem çok fazla agrı yapyor tum bacagımı kasıyor.ailem ortapedi ayakkabı satan kişilerle goruşmuş ve özel bot giymem gerektiğini soylemişler yazın bile... ve diğer ortapedi ayakkabılarını tavsiye etmişler ama çok yaşlı işi ben giymek istemiyorum begendiğim botları babaetleri giyemiyorum bana bi çözüm önermeniz mumkun mu?
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Filiz Hanım, Belirtmiş olduğunuz şikayetler çözülebilir problemlerdir. Öncelikle %100 sonuç alabilmemiz için merkezimize gelip Ayak Analizinizin yapılması gerekmektedir. Çıkacak sonuca göre VASYLI Ortopedik Tabanlık modellerinden biriyle çözmek mümkündür. VASYLI Ortopedik Tabanlık'ları kullanmanız halinde sabit bir ayakkabıya bağlı kalmanıza gerek kalmayıp dilediğiniz bir ayakkabıyı kullanabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
Merhabalar 33 yasindayim boyum 1.82 kilon 81 kg haftanin bir gunu suni cimde olmak uzere hali saha maci yapiyorum ve genelde hafta icinde gunluk 4-5 km.lik yuruyusler yapmakdayim. Hali saha maclarindan sonra sol ayak topugumda agri olusuyor ve bir sonraki maca kadar siddeti azalarak suruyor. Sorunun kramponlardan kaynaklandigini dusunuyorum ama bunun 1 haftalik bir agri yapmasi ne kadar normal
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Demir Bey, Belirtmiş olduğunuz şikayetlerin kramponla ilgili olup olmadığını anlamak için öncelikle bir hafta başka ayakkabı ile oynamanız gerekir ki farklılığı izleyebilelim ve değerlendirmemizi yapalım. Fakat ofisimize gelme şansınız olursa yapacağımız ayak analiziniz sonucunda tüm basış kusurlarınızı görebilir ve ne tür problemleriniz olduğunu size söyleyebiliriz. Doğru teşhisi koyduktan sonra da doğru tedaviyi yerine getirebiliriz. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
ayağmdan ameliyat oldum daha sonra ayağmı içe baıyorum ne yapmalayım?
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba, Sorunuz yeterince açıklayıcı değil. Ne ameliyatı olduğunuz, ne zaman olduğunuz ve ameliyat sonrası geçiş dönemini nasıl geçirdiğiniz konusunda bilgimiz olmadan bir yorumda bulunamayız. Ayağınızı görmemiz ve ayak analizinizi yapmamız sonucunda en doğru kararı vermemiz mümkün olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
Merhaba ben belfıtığı hastasıyım. Sitenizi inceledim fakat hangi ürünün kendime uygun olduğunu anlamam zor gözüküyor. Topuklu ayakkabı da giyiyorum. Önerilerinizi bekliyorum. İyi çalışmalar.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Özlem Hanım, Belirtmiş olduğunuz bilgiler ışığında yapılan değerlendirmede sorununuzu VASYLI Ortopedik Tabanlık ile çözmemiz mümkündür. Fakat bunun için merkezimize gelmeniz, ayak ve yürüyüş analizinizi yapmamız gerekmektedir. Ama artık yüksek topuklu ayakkabı giymemelisiniz çünkü yüksek topuklu ayakkabı yükün direk belinize binmesine sebep olmaktadır. Onun için 4-5cm topuklu ayakkabı en ideal ayakkabı tipidir. Bu sebeple artık giyim şeklinizi değiştirmeniz gerekmektedir. Mümkünse mecbur kalmadıkça yüksek topuklu ayakkabı giymeyiniz, eğer mutlaka giymeniz gerekiyorsa bu süreyi olabildiğince kısa tutunuz. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
Yaklaşık 2 aydır sol ayak boşluğunda bazen hareket ederken bazende hareketsizken bir batma (acı )oluyor. Ortapedi doktoruna gittim, ayak tabanında çökme olduğunu, ortapedik ayakkabı giymemi önerdi. Ortapedik tabanlı ayakkabı giydiğimde ağrı şiddeti daha fazla artmaktadır.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Ahmet Bey, Belirtmiş olduğunuz şikayetler baz alınarak yapılan değerlendirmede muhtemelen Plantar Facilitis dediğimiz ayağınız içeri dönmesinden dolayı gerginlik mevcuttur. Bu gerginliği önlemek için size özel yapılmış olan VASYLI Ortopedik Tabanlık kullanmanız gerekmektedir. Kullanmış olduğunuz ve ortopedik olarak tanımladığınız ayakkabılar, ortopedik değil anatomiktir. Anatomik ayakkabılar probleminizin tam olarak çözümünde etkin değildir çünkü ayakkabılar seri üretim olduğu için ayağınızla tam olarak uyumlu değildir. Ayak basış analiziniz yapıldıktan sonra kilo, boy, yaşam tarzınız ve de yaşınız göz önünde bulundurularak seçilecek VASYLI Ortopedik Tabanlık ile sorununuz çözülebilir. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
merhabalar...vasyli howard dananberg ve vasyli sert tabanlık arasındaki farklar nelerdir? ben sipariş vermeyi düşünüyorum tibialis stress sendromu var bende sağ ayağım daha çok içe basıyor hangisini almalıyım?...dengeli yürüme sorunu yaşıyorum tibialisten dolayı sağa sola yalpalama gibi.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Cemil Bey, Sorunuzda belirtmiş olduğunuz probleminizi çözmemiz mümkündür. Şikayetleriniz göz önüne alındığında bir balans probleminiz görünüyor, bu da ayak biomekaniğinizde değişime yol açtığından ağırlık merkezinin değişmesine sebep olmuş. Bu problem de yürüyüş esnasında denge sağlamakta sorun yaşamanıza neden olmaktadır. Tabanlıklar arasındaki farkla ilgili bölüme geldiğimizde, Dananberg modeli daha yumuşak bir tabanlık ve daha çok orta yaş üstü kişilerde tercih edilmektedir. Ayrıca Topuk Dikeni ve Hallukx Walgus problemlerinde de kullanılmaktadır. Sizin sorununuz için Sert Tabanlık da Dananberg Modeli de kullanılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
aşçıyım 16saat ayakta çalışıyorum sabahları kalkarken 5 dakika yürüyemiyorom ayaklarımı yere basamıyorum 5-10 dakika dinlendiğimde yürüyünce ayak tabanlarımda ağrıdan zorlanıyorum yürümek istemiyorum kilomda var bana ne önerirsiniz
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Ahmet Bey, Tabanlarınızdaki sorun muhtemelen "Pes planowalgus" olmalıdır. Çünkü yüksek kilolu kişilerde ayağın basış mekaniği bozulmaktadır. Bu sorunu çözmemiz mümkün ama bunun için ofisimize gelmeniz gerekmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
merhaba ben de düz tabanlığa baglı içe basma varmış.nasıl teavı edılebilir?
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Esra Hanım, Sizin sorununuzu, Medial Longutudinal Ark'ınızı çok iyi destekleyerek ve ayrıca 1.Metatars Başının altını Pronasyon Kaması ekleyerek çözebiliriz. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
iyi günler ben 40 yaşında bir bayanım..doğuştan kalça çıkığım var tek taraflı..4 seneye kadar çok rahatttım yürümem de bir sorun yoktu.fakat bu sene belirgin topllıyorumm. tabanlıklar denedim daha rahatsız etti beni.ne yapmalıyım bana yardımcı olursanız sevinirimm.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Arzu Hanım, Sitemize belirtmiş olduğunuz şikayetlerinizin artması muhtemelen kilo değişimiyle ilgili görünüyor. Sorununuzu Vasyli Ortopedik Tabanlıkla çözmemiz mümkün olabilir fakat bunun için ayak ve yürüyüş analiziniz yapılarak kesin karar verilebilir. Analiz için de ofisimize gelmeniz gerekmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
Merhaba Ben Samsun OMÜ öğretim Üyesiyim Aksesuvar Navicular Kemik sorunum ver ve hafif pes planus nedeni ile içe basıyorum. Doktorumun tavsiyesi ile arkı sağlam bir tabanlık kullanmak istiyorum (mümkünse yarım tabanlık) ancak Samsun da nasıl temin edebilirim.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Buğra Bey, Evet yukarıda da bahsettiğiniz gibi Longutudinal Arkınız çok iyi desteklenmelidir. Bunun için çok iyi ayak analiziniz yapılarak kaç derece Pronasyonda bastığınız tespit edilmeli ve buna göre işlem yapılarak ayak ayağınızın balansı sağlanmalı. Ne yazık ki, Samsun'da size bu işlemi yapabilecek bir yer bulunmuyor. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
iyi çalışmalar..ben 2 aydır yaklaşık yoğun ayak ağrısı ve yanma hissediyorum.düzenli spor yapıyorum fakat ortalama 12 bin adım atıyorum günde.pedometre ölçümü.artık çok rahatsızlık vermeye başladı.çok ürün var kafamda karıştı.ve topuğum çok ince adeta yok ön yani parmalarımın altındaki yüzey çok geniş..topuklu için yada normal ayakkabı için ne önerirsiniz?anadolu yakasında nerden temin edebilirim?ücret hakkında da bilgi rica ediyorum.teşekkürler iyi çalışmalar.cevabınızı bekliyorum acil..ona göre hareket edeceğim
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Şelale Hanım, Yukarıda belirtmiş olduğunuz problemleri çözmemiz mümkündür. Tam çözüm için merkezimize başvurmanız gerekmektedir. Şikayetleriniz göz önünde bulundurulduğunda anlaşılan, ağırlık merkezinizin dizlerinizin arkasından geçiyor olduğu. Bu da ağırlığın daha çok topuklara bindiğini göstermektedir. Aynı zamanda arkınızda da yükselme olabilir. Bunun sonucu ayak ön kısma (parmaklara) binen yük de artar. Dolayısıyla önde de ağrı hissedersiniz. Bu ağrıları yok etmek için dengenizin tam olarak sağlanması gerekmektedir. Vasyli Howard Dananberg modeli sizin için en uygunu gözükmektedir. Fakat değişik topuk yüksekliklerinde farklı tabanlıklar kullanmanız gerekmektedir. Fiyatı modele göre değişiklik göstermektedir. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
ben düztabanım seneye askere gitcem ayağımda ağrı falan olmuyor gayet güzel koşuyorum beni askere alırlarmı kesin cevap bekliyorum
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Ender Bey, Sitemizde belirtmiş olduğunuz kadarıyla sizde halen mekanik bir bozukluk oluşmamış görünüyor. Onun için de kas iskelet sistemini etkileyecek bir deformasyon meydana gelmediği için askerlikle ilgili bir sorun gözükmüyor. Görünen sadece ayakta şekil bozukluğudur, bunu da VASYLI Ortopedik Tabanlıkla çözebiliriz. İleriye dönük düşünüldüğü zaman ayağınız mutlaka size problem yaratacaktır. Şimdi önlem almanız yararınıza olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
ayklarım düz taban bekarken tarlalarda çalışırken zayıfdım ama evlendim sabit ayakda durulan bir iş de çalışıyorm artık kilo aldım ayaklarm ağrıyor ve hareket etmekden kaçıyorm evde ve işde yaklarm iiçin ne yapabilirim uygun ayakkabı tabanlı ne yapabilirim
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Azize Hanım, Belirtmiş olduğunuz şikayetler değerlendirildiğinde muhtemelen ayaklarınızda içe basma olayı da bulunmaktadır. Ayağınızdaki bu balans probleminin düzeltilmesi gerekmektedir. Bu müdahale diz ve bel ağrılarınızın çözümünü sağlayabilir. VASYLI Dananberg modeli sizin için şu anda en uygun model olarak görülmektedir. Probleminizin %100 çözümü için ofisimize başvurmanız gerekmektedir. Böylece yapılacak ayak analiziniz sonucu size özel en uygun VASYLI Ortopedik Tabanlık uygulaması yapılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
Merhabalar.. Ben 25 yaşında bir bayanım.. Doktorum yarı düz tabanlık teşhisi koydu.. Yürürken arkadan bakıldığında çirkin bir görüntü oluşuyormuş.. Ayaklarım içe doğru basıyor ve ayakkabının şekli bozuluyor.. Sizin ürünlerinizin bu noktada bir katkısı olabilir mi? Teşekkürler..
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Aysel Hanım, Sitemizde belirtmiş olduğunuz şikayetleriniz değerlendirildiğinde ayağınızda (pes planovalgus) dediğimiz içe basma olayınız olduğu anlaşılmaktadır. Bu sorunu VASYLI Ortopedik Tabanlıklardan herhangi birisiyle çözmek ve Biomekanik bozukluğu düzenlemek mümkündür. %100 çözüm istiyorsanız merkezimize başvurmanız gerekmektedir. Burada yapılacak olan ayak ve yürüyüş analizleriniz sonucuna göre yapılacak uygulama ile daha düzgün ve de daha dengeli yürümeniz mümkündür. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
mrb hocam ben friedreich ataxi hastalığımdan dolayı pes cavus var dengeli yürüyemiyorum ve topuklu ayakkabı giyemiyorumn ofisinize gelmem imkansız bana önerebileceğiniz tabanlık hangisi nolur yardımcı olun. çok sıkıntıdayım.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Neslihan Hanım, Belirtmiş olduğunuz kadarıyla probleminizin %100 çözülmesi için ayağınıza uygulama yapmak gerekiyor ama buraya gelmeniz mümkün olmadığı için bazı tavsiyelerde bulunabiliriz. Öncelikle mümkünse yüksek topuklu ayakkabı giymeyin. Pes cavus sorununuz olduğu için yerle temas yüzeyiniz az olduğundan ve de bununla birlikte yüksek topuklu ayakkabı giydiğiniz için ağırlık merkezinizde değişim olmaktadır. Bu da denge problemi yaratmaktadır. VASYLI Slimfit Ortopedik Tabanlık modelini kullanarak %70 rahatlık sağlayabilirsiniz. 4-5cmlik yüksek topuklu ayakkabı ve spor ayakkabılarınız içinse VASYLI Dananberg Ortopedik Tabanlık modelini kullanabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
TYVM you've solved all my problems
Uzmanımızın cevap ve önerileri

Soru
merhamba ben 5 yaşındayım şu 5.6 gündür ayak bilegim içe dogru yürüdügünü anladım. devlet hastanesine gittigimde bana ortapedi görmesi lazım dediler.ayak sol bilegimin neden içe doğru yürüğümü söyleyebilir misiniz. lütfen
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Fatmanur Hanım, Sorunuzda belirtmiş olduğunuz şikayetiniz, Pes Varus dediğimiz ayağınızın içeriye dönmesidir. Bunun sebebi kesin olarak bilinmemesine rağmen muhtemelen kalıtımsal veya ayak bileği kaslarınızın çalışmasıyla ilgilidir. Bunun çözümü, ayak basış kusurlarınız belirlenerek (Yürüyüş Analizi aracılığıyla) kişiye özel Vasyli Ortopedik Tabanlık'lardan herhangi bir modelin kullanımıyla mümkündür. Ofisimize gelerek sorununuza %100 Çözüm bulabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
merhabalar, 23 yaşındayım, yürürken yan basıyorum ayakkabılarımın yanları aşınmış halde.. yan basmamaya gayret ettikçe bileklerime ağrı giriyor. Ortopedik taban kullanmam mı gerekir? Sizce almam gereken ürün nedir?
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Hülya Hanım, Tarif ettiğiniz sorun dizlerinizi de etkilemektedir. Bu sorunu siz kendi kendinizi zorlayarak çözebileceğiniz bir durum değildir. Mutlaka bir Ortopediste gidip bir Diz Röntgeni çektirerek diz açılarınızı ölçtürünüz. Daha sonra yapılacak bir ayak ve yürüyüş analizi sonucu Vasyli Ortopedik Tabanlık kullanmanız gerekmektedir. Model belirlemek için daha ayrıntılı bilgiler gerekmektedir. Merkezimize başvurduğunuz takdirde sorununuzu çözmek mümkündür. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
Ayagımda şekil bozuklugu var buna istinaden yara açıldı . senelerce yarayla ugraştık şimdi kapandı . sinirlerle alakalı doguştan oldugu söyleniyor . şekil bozukluguna bi Çözüm bulunamazmış . peki agrılar ? agrılarımm haddiden fazla canımı acıtıyor . hiçmi çözüm yok ? şekil bozuklugu için neden yapılabilicek birşey yok. ayakkabı sorunum oluyor . şimdi 2 ameliyatım var . ama hala şişlik gidicek şekil bozuklugu geçicek agrıların biticek gibi konulan tek bir doktor yok . bari agrılarıma çözüm bulunsun ya bana yardımcı olurmusun .s 'Meltem
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Meltem Hanım, Ayağınız görülmeden ve incelemeden böyle bir teşhis koymak yanlış olur. Öncelikle merkezimize gelip bir analiz yapmamız gerekmektedir. Ayağınız durumu incelendikten sonra ne yapabileceğimize karar verebiliriz. Şu an için bir şey söylememiz mümkün değildir. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
merhaba ben 41 yaşında 2 çocuk annesiyim 19 yaşında düştüm ve disk kaymasıyla başladı ikinci doğumda boyun fıtığı oldum 27 yaşında yatağa düştüm o zamandan beri şiddetli bacak ağrısı çekiyorum ayağımın altı topuktan bileğe ordan diz kapağı altından kalçama vuruyor ağrıdan yürümek ne kelime oturamıyorum gitmedğim doktor içmediğim ilaç yok akupunktur ve ozon denedim bir sürü tabanlık aldım nafile kullandığım kortizon yüzünden bir senede 78 kilodan 90 kiloyo çıktım hareket edemez hale geldim bana hala yürüyüş yap diyorlar depresyona girdim yardım edin ağrılarımdan kurtulmak istiyorum
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Filiz Hanım, Göndermiş olduğunuz soruyu inceledim. Öncelikle probleminizin çözümü için merkezimize gelmeniz gerekmektedir çünkü yukarıdaki bilgiler size yardımcı olmamız için bize yeterli gelmemektedir. Merkezimizde yapılacak ayak ve yürüyüş analizinin sonucuna göre tedaviniz yapılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
Merhaba, Öncelikle sitenizi beğendiğimi belirtmek istiyorum. Yalnızca fazla tıp dilinde yazılmış açıklamaları anlamaktan uzağım :) Oğlum 7 yaşında. 3,5-4 yaş aralığında düz taban teşhisi konuldu. Ama ortopedi uzmanı bize ortopedik ayakkabı önermedi. Kaliteli ayakkabı giysin, 6 yaş sonunda da tabanlık kullanmaya başlar dedi. Büyüme dönemini zor atlattık. Çünkü hızla yorulan oğlum yaptığı aktivitelerin hiçbirinden zevk almamaya başladı. İlköğretim 1. sınıfa başlayınca Samsun Kifidis den ortopedik ayakkabı ve topukluk kullanınca rahat etti. Orada yapılan ölçüme göre 2. derece düz taban denildi ve eğer ortopedik ayakkabı kullansaydı düzelebileceğini söylediler. 1 senedir kullandık önerdikleri ayakkabıları ama düzelme görülmedi. Tabanlık kullanmaya başladık. ''PEDAG'' marka getirttiler bize. Pek beğenmedim. Samsun'da ortopedik ürünleri seçip alabileceğimiz bir yer yok. Sizin ürünlerinize nasıl ulaşabiliriz?
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Yeliz Hanım, Oğlunuzun yaşı küçük olduğu için probleminin çözümü mümkündür ama öncelikle sizin konuyu çok iyi bilen bir Protez-Ortez Uzmanı tarafından yapılacak Ortopedik Tabanlık kullanmanız gerekmektedir. Merkezimize başvurmanız sonucu sorunlarınızı %100 çözebiliriz ama gelme imkanınız yoksa Samsun'da VASYLI bayimiz Hacettepe Ortopedi'dir. Buradan da yardım alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
ben dizimden rahatsizim ve ice basma problemim dolayi yarim dis destek tabalik aldim (hazir) ancak 1 den fazla olmasini istiyorum..sizde bu tarz tabanlik varmidir
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Gül Hanım, Belirtmiş olduğunuz probleminizin %100 çözümü için yürüyüş ve de basış probleminizin analizi sonucu size özel yapılacak VASYLI Ortopedik Tabanlık'la içe basma sorununuzun çözümü mümkündür. Bunun için Merkezimize başvurmanız yeterlidir. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
ayağım küçüklüğümden beri yaşıtlarımınkinden büyük doktara gittim bnm düz taban olduğumu söyledi demir tabanlık verdi kullanırum 3-4 aydır ama bi faydasını görmedim aşırı bi kilomda yok eğer ayağımı tabana basmadan kavis yaparsam ayağım daha küçük ve baş parmaqım uzun durmuyo önerileriniz varmı acaba
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Fatmanur Hanım, Ben probleminizin ayağınızın olması değil de içeri basmasının dizleriniz ve iskelet sisteminizdeki yanlış yansımalarından kaynaklandığını düşünüyorum. Bu sorununuzu çelik tabanlıkla sadece longutudinal (iç kavisi) desteklemekle çözmek mümkün değildir. Tüm ayağa hatta çift ayak balansı birlikte değerlendirilerek çift tarafa müdahale ile mümkündür. Bu sebeple merkezimize başvurmanız gerekmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
mrhb sitenizi yeni gordum cok sevindim sizlere.basarilar diliyorum.sorum su.3 yil once ayak parmagima krap girdi ogun bgundur ayak tabanimda ve baldirda muthis agri hissediyor yarim saat yuruyemiyorum.yurt disindayim gitmedigim doktor kalmadi.norolejyede gittim .en son otopedi doktoruna gitim cekilen flimde pess cavus oldugu soylendi.fakat fazla agrim oldugunda bendede birden ayaklarimd ve bedenimde gucsuzluk olusuor ayaklar ve beden sanki beni tasimiyor beynim sanki karincalaniyor.bu durum sosyal yasantimi cok etkiledi sorunum icin ltfn bir care bu ayak ve bedenimdeki ugusma pes cavusla ilgisi varmidir pes cavus icin belirli ayak hareketleri taban hareketleri nasil yapabilirim ltfn acil cevap sizlere simdiden tskr ediyor ve basarilar diliyorum
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Ayten Hanım; Belirtmiş olduğunuz bilgiler ışığında yapmış olduğumuz genel değerlendirmede sizin kişiye özel ortopedik tabanlık kullananız gerektiğini söyleyebiliriz. Pes Cavus lu hastalarda biyomekanik gereği yere basan ve yük taşıyan ayak alanı dar olduğu için postürün dik durmasında ve ağırlık dağılımında ciddi sorunlar oluşmaktadır. Ağırlık merkezinin dağılması kasların kasılmalarının oranlarının değişmesi, iskelet yapısının bozulması sinirlere baskı yaratmaktadır. Bu da sinir iletiminde uyuşma, hissizlik ve duygu kaybı yaratabilir. Bu sebeple vücut balansının düzenlenerek sinire yapılan baskının kaldırılması ve kas dengesinin sağlanması ile olabilir. Burada ayrıca giyilen ayakkabı şeklide önem kazanmaktadır. Sorununuzun çözümü için merkezimize randevu ile başvurduğunuzda size yapacağımız ayak ve yürüyüş analizi ile elde edeceğimiz bulgulara göre size özel yapacağımız VASYLI tabanlık kesin bir sonuç alına bilinir. Geçmiş olsun dileklerimizle. ERKEMED

Soru
mrb. ben 182 boy 85 kiloyum.düz tabanlık ve içe basma sorunum var.Ankarada muayene olabileceğim ve bana nuygun tabanlık alabileceğim iş yeriniz varmı?Teşekkürler
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba, Ankara'da Hacettepe Üni. Fizik Tedavi Reh. Prof. Nilgün Bek hanımefendiye başvurursanız, o size doğru yönlendirmeyi yapacaktır. VASYLI Ortopedik Tabanlıkla probleminizin çözümünün mümkün olduğunu söyleyebilirim bu sebeple VASYLI Ortopedik Tabanlıkta ısrarcı olunuz. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
mrba benm ayak parmalarımda sorun var baş parmağım uzun ve en küçük parmağım cok geride parmaklarım aşağıdan yukarı doğru inen bi görüntü içinde ama bu brazda düz taban olduğum için sanırım çünkü kavis yaptığımda sağ ayağım biraz daha normal olsada sol ayağım dğeri gibi olmuyo yardımcı olursanız sevinirim
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Fatmanur Uysal, Açıklamanızda belirtmiş olduğunuz pes planus'da (düz tabanlık) sağ ve sol ayak dereceleri birbirinden farklı olabilir.Bu nedenle sağ tarafınız daha iyi durumda olabilir.Ayağınızdaki sorunu çözmek mümkündür.Bunun için merkezimize baş vurmanız gerekmektedir. Size yapılacak olan ayak analizi sonrası size özel uygulanacak VASYLI tabanlık uygulaması ile sorununuz çözülecektir. Geçmiş olsun

Soru
Topuklu ayakkabı giydiğimde(yazın açık ayakkabı) ayağım öne doğru kayıyor o yüzden parmaklarımın alt kısmının biraz gerisi ağrıyor ve açık ayakkabı olduğu için ayakkabı baş parmağımın yan tarafını sürtünmeden dolayı acıtıyor ne yapabilirim???
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Nilay hanım, Öncelikle çok fazla yüksek ayakkabı giymemeniz gerekmektedir.Nedeni yüksek topuklu ayakakabıda anatomik olarak ayak basış noktalarının yerleri değişmektedir.Yüksek topuklu giyen kişilerde genelde medial ark yükselmektedir.(Pes Cavus)Yüksek ark oluşmaktadır.Bunun sonucunda yük daha çok topuk ve direk Metatars başlarına binmektedir.Pes Cavus'lu hastaların yerle temas yüzeyleri az olduğu için ekstra bir güç harcarlar.Bu hastalarda baş parmak daha fazla yük taşır.Bu yükü dengelemek için ayağın basış balansının sağlanması gerekmekteidr. Bunu da VASYLI tabanlıkla yapılacak analiz çıkan sonuca göre yapmak mümkündür.Baş parmaktaki fazla yük dağıtıldığı zaman ağrılarınızda yok olacaktır. Eğer arada yüksek topuklu ayakkabı giymeniz gerekirse bunun içinde size VASYLI MC CONNEL model tabanlık tavsiye edebiliriz. Hoşçakalın

Soru
iyi günler ayakbileğimde parmaklarda ve topukta şişme ve ağrı için doktora başvurdum ayak çukurunun fazla bundan olabileceğini söylediler bilgisayarla ayak ölçüsü alınıp tabanlık yapılmasını istediler bünyenizde yapılabiliyor mu ve maliyeti ortalama ne kadardır teşekkürler.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba, Belirtmiş olduğunuz şikayetlere göre Pes Kavus dediğimiz ayak arkının aşırı yüksek olmasından kaynaklanan yük taşımasında ve dengede sorunlar olabilmektedir.Bu da ayağın yere temas eden kısmının daha az bir yüzeyle temas etmesinden kaynaklanmaktadır. Bunun yansımaları öncelikle dizde problemler oluşmaktadır.Devamında bel ve boyun fıtığına kadar ilerlemektedir.Bu da yaşam kalitesini düşürüerek daha pasif bir hayat yaşamanıza neden olmaktadır.Biz bu probleminizi VASYLI ürün grubundan seçeceğimiz bir tabanlıkla çözebiliriz. Öncelikle ayak ve yürüyüş analiziniz yapılarak çıkan sonuca göre tabanlık üzerinde size özel hale getirilerek sorunlarınızı çözebiliriz. Maliyeti 100 $+KDV'dir. Geçmiş olsun

Soru
Merhaba, sizi kızım ile ilgili rahatsız ediyorum. Kızım 8,5 yaşında boyu ve kilosu orantılı, normal. Boy: 133 cm Kilo: 29 Kg. İlköğretim 3. sınıfa geçti ve olağan üstü hareketli, yoğunlukla yüzme sporu yapıyor. Ayaklarında içe basma gibi bir hâl gördük ve ortopediste gösterdik. Ayak ayasından içeri doğru kemik fırlaması başlangıcı olduğunu, çok önemli birşey olmadığını, söyleyip tabanlık tavsiye etti. Ürünlerinizde standart olanlarından mı seçmeliyiz? Özel bir uygulama mı gereklidir? Cevaben teşekkür ederiz.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Mehmet Emin Ürk, Belirtmiş olduğunuz şikayet göz önüne alındığında tabi ki kızınızın özel yapılmış bir ortopedik tabanlık kullanması en mantıklı olanıdır.Çünkü sizinde belirtiğiniz gibi kızınızın artık normalin dışında bir basış yaptığını söylüyorsunuz.Bu safhada önleyici tabanlık değilde sorunu çözücü tabanlık kullanması gerekmektedir.Kızınızın ortopedik ayak ve yürüyüş analizinin yapılması gerekmektedir.Analiz için merkezimize şahsen baş vurmanız gerekmektedir.

Soru
merhabalar, sabahları uyandığım zaman çıplak ayakla yere basıp yürüyemiyorum. ancan ceyonun ordapedi olan tekliğini kullandığım için önce anları ayağıma giyiyorum. ve ördek gibi yürüyerek bonyoya kadar gidiyorum bu sekiz adım dan daha aza sonra ayaklarım düzeliyor. biraz yorulayın ayaklarım bileklerimden itibaren ağrıyor bunun nedene ne olabilir bununla ilgili hangi dr. gitmek gerekir beni bilgilendirirseniz çok sevenirim. saygılarımla,
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Nimet Kıskaç, Anlattığınız şikayetler göz önüne alındığında Plantar Fasilitis dediğimiz bir sorunla karşı karşıyayız.Bunun çözümü için hekiminiz tanıyı koyduktan sonra Ortopedik ayak ve yürüyüş analiziniz yapılaraka çıkan sonuca göre size en uygun ortopedik tabanlık uygulaması yapılabilir.Provbleminizin %100 çözümü mümkündür.

Soru
merhaba ben ankarada ikamet etmekteyim benim 6 yaşındaki oğlumun iki ayağını içe basması içe basma topuktan değil önden basıyor ayakta bi şekil bozukluğu yok 2-3 yaşındayken bi kaç doktora götürdüm film vs. işlemler yaptılar ilerde geçer irsi oturuş şeklinden v.s dediler hiç bişey önermediler ama halen içe basıyor ayak büyüdükçe daha içe basıyor sanki araştırırken sizin siteyi gördüm ilgimi çekti belki sorunumun burda çözüleceğini düşündüm beni geçer diye geri göndermiyecek gerçekten düzelmesi için bi tedavi yöntemi yada doktor önerebilirmisiniz yada sizie nasıl ulaşabilirim.şimdiden teşekkürler
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Cevale Akpınar, Oğlunuzun sorununun kişiye özel yapılmayan bir tabanlık kullanmadıktan sonra geçmesi imkansızdır.Oğlunuzun sorununun çözümü için Ankara'da ikamet ettiğiniz için TANI yapılması için Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi Y.Okuluna baş vurabilirsiniz.Merkezimiz İstanbul'da bulunmaktadır.İmkanlarınız dahilinde merkezimize baş vurursanız sorununuzu %100 çözebiliriz.

Soru
Merhaba.normalde 37 numara ayakkabı giyiyorum.tabanlık yapılınca aynı ayakkabıyla kullanabilirmiyim.teşekkürler.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Gül Doğan , Giydiğiniz ayakkabının şekline göre bu değişim göstermektedir.Tabanlıkta önemli olan ayakkabının uzunluğu değil derinliğidir.Bunun için astarı çıkabilen ayakkabılar tercih etmelisiniz.Böylece aynı numara ayakkabı giyebilirsiniz Ama sorunun çözümü için ayak analizi yapılarak çıkan sonuca göre buna karar verilebilir.Sebebi eğer sorun ayak kısmı ile ilgili ise aynı numara ayakkabı giyebilirisiniz.Eğer sorun ayak ön kısmında ise kullanmayabilirsiniz.Takdir edersiniz ki tabanlığın ön tarafında yapılacak eklemeler için ayakkabıda belli bir genişlik gerekmektedir.

Soru
sayın doktor benim sorunum ökçeli terlikle yürüyorum fakat terliksiz ayakkabısız yere bastığım zaman aşı tandonu geriliyor ayak topuğu yere zor basıyor yürüdükce vücut geriye doğru zorluyor ve bacaklarda ve kollarda hareket kısıtlılığı güçsüzlük var saygılar
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Cengiz Atsu, Belirtiğiniz gibi sizin ağırlık merkezinizin dağılımı ile ilgili sorununuz bulunmaktadır.Bunun ortopedik tabanlık ile ayağınızın balansının bozuk olması biomekanik yansımaları sırasıyla ayak bileği,diz,kalça,bel ve boyun etkilenmektedir.Zincirleme olarak bu eklemlerin hepsinin düzeltilmesi gerekmektedir.Yapılacak bu işlemler sonucu kullanacağınız Ortopedik Tabanlıkla sorunlarınız çözümlenebilir.

Soru
Merhaba, ben 27 yaşındayım ve kendimi bildimbileli düz tabanım, daha sonra topuk çökmeside oldu... ilkokulu bitirene kadar ortopedik botlar giydim fakat bir düzelme olmadı. şimdide rahat ve geniş ayakkabıları tercih ediyorum ama yinede rahat değilim, ayaklarım rahatsız oluyor ve bacak ağrım oluyor, ayakkabım geniş olmak zorunda çünkü yere basınca ayağım yayılıyor... bu güne kadar hiç tabanlık kullanmadım, ama artık kullanmak istiyorum, daha rahat yürümek ve düzgün basmak için... sizin ürünleriniz benim içinde uygun mu?
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Nurten Karaçoban, Sorununuzun çözümü için her hangi bir tabanlık kullanmanız yetmemektedir.Sizin için Ortopedik Ayak ve yürüyüş analizinizin yapılması ve çıkan sonuca göre size özel ortopedik tabanlık uygulaması gerekmektedir.Ayrıca ortopedik tabanlık kullanırsanız iç tabanı çıkabilen ayakkabılar tercih etmelisiniz.Böyle bir ayakkabı kullanırsanız büyük ayakkabı kullanmanıza gerek kalmayacaktır.Nedeni;Ortopedik tabanlık ayağınızı toparlayacağı için ayağınız normal boyuna gelecektir.Ayağınızın yayılmasını engelleyecektir.Size özel yapılacak ortopedik tabanlık vücudun ağırlık merkezinin dengeli dağılımını sağlayacağı için biomekanik bozukluktan kaynaklanan bir çok sorununuzun çözümüne de yardımcı olacaktır.

Soru
http://www.webanne.com/hastalikadi.asp?id=271 bnm ayağım hem düz taban hemde parmaklarım yukarıdan aşağı doğru belirgin bir şekilde iniyo baş parmağım çok uzun aynı bu resimdeki gibi yardımcı olursanız çok sevinirim
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Melis hanım, Belirttiğiniz şikayete göre muhtemelen ayağınız PES PLANO VALGUS (Düz Taban)olduğu için içeriye doğru dönerek yayılmaktadır.Bu da yükün I. parmağa daha fazla basmasına ve de Aşil tendonunun içeri doğru gerilmesine ve biomekanik bozuklukların oluşmasına neden olmaktadır.Bunun yansımaları da dizde ve belde sorunlar oluşturmaktadır.Bunun çözümü VASYLI ortopedik tabanlıkla mümkündür.

Soru
merhaba ben 14 yaşındayım.askeri lise mülakatlarına girmiştim.pes planus(düz tabanlık) yüzünden elendim ama farklı farklı hastanelere gittim ve bazıları yok dedi.bazılarıda var denemez ama yokda denemez dedi.ve ayağımı tam bastığımda düz gibi oluyor.parmak uçlarında ayak kavisleri oluşuyor galiba esnek düz tabanlık.parmak uçlarında kalkma egzersizi verdiler.4 yıl sonra birdaha mülakatlara gireceğim geçer mi veya geçmesi için ne yapmam lazım tabanlık vs kullansam faydası olurmu.bu arada hiçbir ağrı vs olmuyor.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Bana göre Valgus dediğimiz ayağın içe dönmesi olayı var.Bu da görüntü olarak düz taban görüntüsü verir.Buna tam olarak karar vermek için ayağınızın ortopedik analizini yapmak gerekmektedir.Kesin sonuç bu analizden sonra belli olur. Ama tabi ki size özel bir ortopedik tabanlık kullanmanız ayağınızın düzelmesine yardımcı olur.Sizinde belirtiğiniz gibi bu sürede ayak ve ayak bileği kaslarını güçlendirici bazı egzersizler yapmanız gerekmektedir.Egzersizle birlikte kullanacağınız tabanlıkla 4 yılda tabi ki çok daha iyi noktalara gelebilirsiniz.Probleminizin %100 çözülüp çözülemiyeceğine yapılacak analiz sonucu karar verebiliriz.

Soru
sol ayağım 2cm kısa ona göre ayakkabı yaptırabilirmiyiz bana yardımcı olabilirmisiniz.bilgilerineze arz ederim
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Doğan Çatal, Belirtmiş olduğunuz kadarıyla çok fazla bilgi olmamasına rağmen sorunuzun cevabı 2 cm.kısalık için özel ayakkabı kullanmanıza gerek yok.Ancak derin bir spor ayakkabı veya her hangi bir botun içine 2 cm. kısalığı tolere eden size özel ortopedik tabanlıkla 2 cm.kısalıktan dolayı oluşan biomekanik diğer ( Ayak bileği,diz ve de bel de )problemleri de çözmek mümkündür.Sorunun % 100 çözümü için merkezimize başvurursanız yapılacak Ortopedik ayak ve yürüyüş analiz sonucuna göre karar verilebilir.

Soru
büro görevlisiyim sürekli ayaktayım ayakları zaman zamna sızlıyor.bu tabanlıktan fayda görürmüyüm teşekürler
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba, Belirtmiş olduğunuz şikayetleriniz çok açıklayıcı değildir.Ama sadece ayakta kalmaktan dolayı sızlama oluyorsa VASYLI shock absorbe tabanlık sizi daha uzun süre ayakta kalmanızı sağlayabilir.

Soru
EVLİYİM EŞİM 22 YAŞINDA AYAKLARINDA SORUN OLDUĞUNU ÖGRENDİM ORTOPEDİK AYAKKABI KULLANIYOR EŞİM AMA FAYDASINI GÖRMEDİ AYAKLARI İÇE DOGRU BASIYOR ,DİZ KAPAKLARI İÇE DOGRU BASIK VE YÜRÜRKEN UZAKTAN BİLE FARK EDİLİYOR AYAKLARININ DİZ KAPAGINDAN TABANA DOGRU İÇE DOGRU BASIK OLDUĞU BU YÜZDEN SİZ DEĞERLİ HOCALARIM NE ÖNERİLSİNİZ ŞANLIURFA BÖLGESİNDEN YAZIYORUM SİZLERE.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba, Öncelikle dikkatiniz ve olayı çok iyi anlattığınız için tebrik ederim.Eşinizin probleminin tamamen çözümü için mümkünse bize gelmesi gerekmektedir.Yapılacak olan yürüyüş ve ayak basış analizi sonucuna göre herhangi bir VASYLI tabanlık ile çözümü mümkündür..Dizlerin içe dönmesi daha fazla sorunların oluşmasına sebep olacaktır.Şu an için genç yaşta olduğu için bazı sorunları kaslar güçlü olduğundan dolayı tolere etmektedir.Ama ne zaman ki kilo almaya başladığınızda çok daha ciddi sorunlarla karşılaşacasınız .Onun için kişiye özel ortopedik tabanlık kullanmanız gerekmektedir.

Soru
merhaba,ben 49 yaşında 1.88 boy 89kg ölçülerindeyim esnek düztabanım ,bana uygun bir tabanlık önerirmisiniz,almak istiyorum,lütfen bilgi rica ederim,teşekkürler
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba, Belirtmiş olduğunuz bilgiler ışığında VASYLI Red tabanlık modeli kullanmanız gerekmektedir.Sorununuzun tamamen çözümü için analizinizin yapılarak size özel tabanlık yapılması gerekmektedir.

Soru
kızım elif 10.08.1998 doğumlu olup17.10.2009 tarihinde Bursa Uludağ Araştırma hastanesinde septik artrit hastalığından sağ kalçadan ameliyat oldu.Sağ bacağı sol bacağına göre normal büyümemektedir.İlk zamanlar sağ bacağında 2 cm kısalık oluşmuştur bu kısalık günden güne artmakta olup şu anda ise sağ bacağın kısalığı 6,5 cm dir.Kontrollerimiz devam etmekte olup ,önerilerinizi bekliyoruz.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Öncelikle geçmiş olsun.Sorununuz 3 cm. 'nin üzerinde olduğu için sadece ortopedik tabanlık yeterli gelmemektedir.Onun için ortopedik bot içine ortopedik tabalık kulllanmanız gerekmektedir.Belirttiğiniz bilgiler dahilinde değerlendirdiğimizde sol bacakta bir beslenme sorunu görülmektedir..Öncelikle bu sorunun sebebi ortadan kaldırılmalıdır. Bu olmadığı takdirde 18 yaşına kadar bu fark artarak devam edecektir.Bunun yanısıra belde ve dizlerde daha başka sorunlarada sebep olacaktır.Kızınızın bence yoğun bir Fizik Tedavi programıyla birlikte bot +tabanlık kullanması gerekmektedir.

Soru
Meraba sorunumla ilgilendiyiniz için şimdiden teşekkür ederim ben 1992 tırafik kazası geçirdim solayağımda doku kaybıvar bilekten aşşağıda sol tarafında topukkemiyim arka taraftan eksik ayagımı bilekten dondurdular dolayısıyla düz atıyorum silikon tabanlık kullanıyorum artık fayda etmiyor baş parmağının bitimi serce parmağının bitimindeki solda saga olan bolümtüm agırlıgı çekiyor onun içinde nasır ve ağrı oluyor bana gerekli tabanlık için yardımcı olursanız sevinirim
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba, Sizin sadece ortopedik tabanlık değil onunla birlikte özel bir ayakkabıya da ihtiyacınız var.Belirtmiş olduğunuz sorunları basış yükünüzü geniş bir alana dağıtılarak ortadan kaldırılabilir.Ama sorunun tamamen çözümü için merkezimize baş vurmanız gerekmektedir.

Soru
yaşım 31 bebek iken çoçuk felci geçirmişim neyse ki fazla hasar yok %52:) sitenizi gezerken buldum çok hoşuma gitti . normalde sağ ayağım 42 numara fakat sol ayağım 40-41 arası birşey aldığım tüm ayakıbalarda muzdarib oluyorum sol ayağıma ayakkabı büyük geldiği için rahat edemiyorum. ve kendi ve buluşumla sol ayağımın altına hafif yükseklik koyunca biraz iyi oluyor. birazda olsa rahatlıyorum ve sol ayağım yana daha çok basıyor . >>KUSURA BAKMAYIN SİZİDE RAHATSIZ EDİYORUM ... Bana Nasıl Bir Tabanlık Önerirsiniz Şimdideden teşekkür ederim ...
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba, Siz sorunun çözümü için aslında bir şeyleri tesbit etmişsiniz.Problemin tamamen çözümü için ayak analizinizin yapılması ve yapılan ölçümler sonucu dengenizin tamamen sağlanması ile yük dağılımı iki bacak arasında yarı yarıya dağıtılmasıyla diz ve beldeki sıkıntıların çözümü sağlanabilir.Kas dengenizin sağlanması ile yaşam kalitenizde daha iyi bir seviye elde edebilirsiniz..Ayakkabı farkınız çok önemli değildir.Çözümü çok basit görünmektedir.Geçmiş olsun dileklerimizle.

Soru
Merhaba kızım şu an 7 yaşında.2 yaşından beri içe basarak yürüyor.Götürdüğümüz 2 dr.da genetik ailede var zamanla düzeleceğini söylediler ama hiç bir düzelme olmadı.yıllardır farkındayız bu durumun bekleyerek geç kalmak istemiyoruz beklemelimiyiz yoksa tedavi ile düzelebilecek birşeymidir.Yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba, Bizce probleminizin çözümü mümkündür.Ama Doktorların söylediğigibi kendi kendine çözümü mümkün değildir.Bu tür hastalarda iki devre vardır.4-8 ve 8-18 yaş aralığı siz birinci safhayı geçtiğiniz için daha uzun çözüm aralığındasınız.Çocuğun gelişimi 18 yaşa kadar devam ettiğinde ayağın büyümeside edeceğinden dolayı gelişim bitene kadar takip etmek ve kişiye özel yapılacak olan ortopedik tabanlıkla çözümü mümkündür.

Soru
25 yaşındayım izmirde yaşıyorum ayaklarımda çaprazlık sorunu var ve tabanlarım içe basıyor. bir tanıdığım ortepedik taban kullanmamı tavsiye etti. tabanlık almak için analiz gerekir demişsiniz bu analizi izmirde yaptırabilirmiyim?
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Fatih Seven İnternet sitemizde de detaylı olarak bilgilendirdiğimiz gibi sorununuzun çözümü hakkında İzmir Bayimiz Can Ortopedi ye gidebilirsiniz. İstanbul dan tarafından yönlendirdiğini belirtirseniz ilgi görebilirsiniz. Can Medikal iletişim bilgilerini sitemizde bayilerimiz sekmesinde bulabilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle. ERKEMED

Soru
iyi günler . benim bir ayağım daha uzun ve çapraz bacağım var bel ağrısı sebebiyle 3 yıldır muzdaribim ve doktor tabanlık yaptırmam gerektiğini söyledi . sizce uygun mu .
Uzmanımızın cevap ve önerileri

Soru
mrb 3 yaşında bir oğlum var yürümeye başladığından beri ayak ucuna basarak yürüyor çok doktora gösterdim ancak bir sıkıntı olmadığını sadece alışkanlığa bağlı olarak yürüdüğünü düzeleceğini söylediler ancak bir düzelme olmadı çocuğuma uygun tabanlık varmıdır acaba böyle düzelebilrmi
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Güler Doruk; Oğlunuzun yaşı daha henüz kıkırdak yapının gelişim içerisinde olduğu için olduğu için 4,5 yaşına kadar herhangi bir müdahalenin doğru olmadığını söyleyebiliriz. Bu dönemde ayak bileğini tutan ayakkabıları veya sandaletleri önerebiliriz. 4,5 yaşından sonra bize başvurabilirseniz çözüm üretme konusunda size yardımcı olabiliriz. Sağlıklı günler dileklerimizle.. ERKEMED

Soru
Merhaba,benim 11 yaşındaki oğlum düz taban.2-3 doktora gösterdim ve ileri seviyede olmadığını tabanlik kullanmasına gerek görülmedi,sporlada ilgileniyor basketbol oynuyor oğlumun ayaklarında ağrılarda nadir görülür,kendide acaba tabanlik kullansam daha hızlı kosarmiyim diye bir düşünce var,bununla ilgili cevabınızi merak ediyorum teşekkür ederim.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Sedef Mutlu merhaba, ayakta yük taşıyan üç kemik vardır,ortopedik tabanlıklar medial longitudinal ark ve transvers ark desteğiyle üç kemiğe binen yükü beşe dağıtır, bu şekilde yak ağrıları geçirilir. oğlunuz spor yapıyor ise mutlaka kişiye özel bir tabanlık yaptırın, çünkü ayaktaki yanlış basış diz, kalça ve belde açıyı değiştirdiği için ağrı yapar.

Soru
Merhabalar benim oğlum 9 yaşında düz taban 1 yıl boyunca özel dikim ayakkabı kullandık düz taban olduğundan dolayı şimdi ise tabanlık iht. duyuyoruz çünkü yürürken ve koşarken sorun yaşıyo zaten koşamıyo ne yapmam gerekbeni yönlendirebilirmisiniz? iyi çalışmalar dilerim
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Sevil Hanım; Öncelikle sorunuzun cevabını bu kadar uzun bir süredir yanıtlıyamadığımız için özür dileriz.İnternet sistemimizdeki sorunlar sizin mesajınızı yen almamıza neden oldu. Belirtmiş olduğunuz şikayetler ışığında çocuğunuzun problemi çözülebilir. Ama sizin oğlunuz ile merkezimize grandevu alarak gelmesi gerekir.Çünkü Oğlunuzun Yürüyüş Analizi ve Ayak Analizi yapıp basış kusurlarının belirlenmesi ve Biomekanık olarak vücudun analizi yapılabilir. Çıkan sonuç göz önünde bulundurularak oğlunuza özgü kişiye özel ortopedik tabanlık yapılabilir. Bu oğlunuzun problemlerini çözer ve yaşam kalitesini yükseltebilir. ERKEMED

Soru
özellıkle sağ ayak ılerı derece pes plano valgus deformıtesı mevcut ayak yere basmca ıçı çöküyor kullandığım destekler fazla ışe yaramıyor ayaklarım ayakkabıda rahat etmıyor tavsıyenız ne olur saygılarımla..
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Ali Bey; Öncelikle sorunuzun cevabını bu kadar uzun bir süredir yanıtlıyamadığımız için özür dileriz.İnternet sistemimizdeki sorunlar sizin mesajınızı yen almamıza neden oldu. Sorununuz ile ilgili ise öncelikle yeterli bilgi vermediğinizi söyliyebiliriz.Size yardımcı olabilmemiz için merkezimize gelebilirseniz size yapacağımız yürüyüş analizi ve ayak analizi ile elde edebileceğimiz sonuçlar doğrultusunda size daha sağlıklı bilgiler verebiliriz. ERKEMED

Soru
kızım 12 yaşında taban çökmesi teşhisi kondu ve doktor silikon tabannlık verdi şu anda kullanıyoruz. silikon tabanlıktan çok memnun değiliz önerebileceğiniz bir tabanlık veya ayakkabı var mı? SAMSUN
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Evet sorununuz silikon tabanlık ile çözülemez.Kızınızın ayak analizinin yapılıp, çıkan sonuca göre kişiye özel ortopedik tabanlık kullanılması gerekir. VASYLI kişiye özel ortopedik tabanlık sorununuzu çözer. Bunun için Merkezimize başvurmanız gerekmektedir.

Soru
iyi günler 6/7 ay önce ayak bileğimden futbol oynarken sakatlandım çatlak oluşmuştu tedavi oldum ama hala topuğumun yanlarında ve altında bitmeyen ağrılar var bir çok doktora gittim bir şey yok diyorlar ne yapabilirim ?
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Furkan Bey; Öncelikle sorunuza uzun bir süredir yanıt veremememizden dolayı özür dileriz. Bilgisayar sistemimizdeki aksaklıktan dolayı size ancak dönebiliyoruz. Teşhis aşamasında çekilen röntgen veya Mr. sonucuna göre eğer kemik dokularda problem yoksa yumuşak dokular ile ilgili problem var demektir. Bu durumda çözüm kolay olur. Yapılacak yürüyüş ve ayak analizi ile basış noktaları tespit edilip ayak balansınızın sağlanması gerekmektedir.Yani yük dağılımınızın dengeli bir şekilde dağıtılmalıdır. Bunu yapabilmemiz için Merkezimize başvurmanız gerekmektedir. VASYLI kişiye özel ortopedik tabanlık ile sorununuzu çözebiliriz. ERKEMED

Soru
slm doktor bey benım eşimin sag ayagı soldan bı kac santım kısa ve saga yuk bınmesıne neden oluyor bu acıdan bır tedavısı var mı yardım
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Çağrı Aras; Öncelikle sorunuza uzun bir süredir yanıt veremememizden dolayı özür dileriz. Bilgisayar sistemimizdeki aksaklıktan dolayı size ancak dönebiliyoruz. Eşinizin ayak kısalığının ne kadar olduğunu belirtmemişsiniz. Kısalık ile ilgili VASYLI Tabanlık ile 4 cm kadar sorununuzu çözmemiz mümkündür. 4 cm üzerindeki kısalıklarda ise özel ayakkabı yaptırmak gerekmektedir. Onun için sorununuzun tamamen çözümü için mümkünse Merkezimize gelmeniz gerekmektedir.Burada yapacağımız analizler ile nasıl bir ortez kullanmanız gerektiği tespit edilebilir. Buda biomekanikten kaynaklanacak başka sorunlarında önlenmesinde yardımcı olacaktır. ERKEMED

Soru
mrblar benim sol ayakta 3 cm kısalık var.tabanlık kullandım ama bu işime yaramadı sğtarafımda tümsek oluşmaya başladı bunun için ne yapmalıyım
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Münevver Hanım; Öncelikle sorunuza uzun bir süredir yanıt veremememizden dolayı özür dileriz. Bilgisayar sistemimizdeki aksaklıktan dolayı size ancak dönebiliyoruz. Belitmiş olduğunuza göre ayağınızda 3 cm. kısalık mevcut ama ayağınızın basış noktaları tespit edilmesi gerekiyor. Sadece kısalık takviyesi ile çözüm mümkün değildir. Ayağınızın balansının sağlanması gerekmektedir. Merkezimize başvurursanız yapacağımız yürüyüş ve ayak analiz sonuçlarına göre VASYLI kişiye özel ortopedik tabanlık sorununuzu çözebiliriz. ERKEMED

Soru
merhaba.geçtiğimiz şubat ayında geçirgiğim boyun fıtığı neticesinde sporu bırakmak zorunda kaldım.yaklaşık on yıldır düzenli olarak koşuyor ve yürüyordum. bırakmamla beraber bacaklarımda,ayak bileklerimde sıkışmalar başladı.çekilen emg'de tarsal tünel sendromu teşhisi konuldu.fizik tedavi doktoruna başvurdum.şu anda fizik tedavi(tens...)görüyorum.benim için uygun olan bir tabanlık var mıdır acaba? şimdiden çok teşekkür ederim.iyi günler.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Onur ERYILMAZ; Öncelikle sorunuza uzun bir süredir yanıt veremememizden dolayı özür dileriz. Bilgisayar sistemimizdeki aksaklıktan dolayı size ancak dönebiliyoruz. Şu an tedavi olmaktasınız. Tabii ki ortopedik tabanlık tamamlayıcı ve sorununuzun çözüm aşamasında size çok faydalı olacaktır. Tabanlık uygulaması için Merkezimize gelmeniz gerekmektedir. Merkezimizde size yapacağımız yürüyüş ve ayak analiz sonuçlarına göre yapacağımız VASYLI kişiye özel ortopedik tabanlık sorununuzu çözebiliriz. ERKEMED

Soru
iyi günler,sol ayak tabanında aşil tendomunda ağrı sonucu gittiğim dr topuk dikeni(planter falis)olduğunu aynı anda sağ ayağın serçe parmağı tarağa bağlayan noktada ağrı ve şişliğe kemik büyümesi ve yine sağ ayakta arkada tendomla kemik birleşme noktasında hafif şişlik ve ağrı sonucu 4 aylık bi tedavi gördüm ki bunların arasında aşil egzersizleri ve eswt tedavisde var,ancak sağ ayak arka tendomundaki şişlik artı ve yürümemi engelmeye başladı,daha 6 ay öncesine kadar ayağında nasır bile olmayan ben,şimdi her iki ayakta bahsettiğim rahatsızlıktan ötürü yürümeyi özledim,en son girdiğim konsey bunun romatizmal olabileceğini söyledi ve gerekli testleri yapıldı,haftaya kontrolum var ama şişlik arttı ve artık hayatımı çok olumsuz etkilemeye başladı,öğretmen olmam dolayısıyla ayakta durmam gerekiyor ve bu durum hastalığma pek iyi gelmiyor,hocam uzattım biliyorum ancak 5 farklı dr ve konseye girmeme rağmen teşhisi bile koyulamayan bu durumda yürümemi kolaylaştıracak bi tabanlık olabilirmi?detaylı bilgiyi tlfnda verebilirim iyi günler dilerim
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Selim Erdem Hınıs; Öncelikle sorunuza uzun bir süredir yanıt veremememizden dolayı özür dileriz. Bilgisayar sistemimizdeki aksaklıktan dolayı size ancak dönebiliyoruz. Sorununuzu çok iyi açıklamışsınız bize göre sizin biomekanik olarak yük dağılımı ile ilgili sorununuzdan kaynaklanan şikayetleriniz oluşmuş. Siz sorununuzu ortadan kaldırmadığınız için sadece şikayetiniz (ağrınız)olan bölgedeki sorunlarınızı gidermeye çalıştığınız için sorun ortadan kalkmadığı için çözememişsiniz. Ağrılı bölgeye müdehale ederek yeni sorunların oluşmasına sebep oluyorsunuz. Mümkünse Merkezimize başvurunuz. Size yapacağımız ayak ve yürüyüş analizleri ile elde edeceğimiz sonuçlara göre değerlendirme yapalım. Tecrübelerimize göre sorununuzu çözebiliriz. ERKEMED

Soru
iyi gunler uc gun once sorunumu yazmistim size ama hala cvp gelmedi..bir cvp bekliyorum tskurler...
Uzmanımızın cevap ve önerileri

Soru
merhabalar , 5 yaşında bir oğlum var 3 yaşında uzatma ameliyetı oldu (ilizarov)sağ ayağı sol ayağına göre daha küçük tabnalık kullanmaya başladık fakat ayak küçük olduğu için ayakkabı sürekli ayağından çıkıyor ve rahat yürüyemiyor ön kısmına pamuk yerşeltirdik fakat çok faydalı olmuyor , çocuğu rahatsız etmeyecek yumuşak özel bir ürün var mıdır ? yada bildiğiniz özel bir ayakkabıcı yardımlarınızı rica ederim teşekkür ederim
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Firüzan Birer; Bize ilettiğiniz milinizde belirtmiş olduğunuz sorunuzda her iki ayak boyu birbirinden farklı olduğu için size özel ayakkabı yapılması gerekmektedir. Fakat biz ERKEMED çalışma alanımız olmadığı için bu tip ürünler ile ilgilenmiyoruz. Bunun için ayakkabı yapımı ile ilgili olan bir firma ile temasa geçmeniz gerekmektedir.

Soru
iyi günler halı sahada ayagımı kırdım daha sonra tibia ameliyatı oldum fakat bu arada sol ayak başparmağının sinirleriyle ilgili problemden dolayı baş parmagım aşagıya doğru esniyor fakat yukarıya doğru esnemiyor aşağı dogru bakıyor ne yapsamda ortopedik çözüm bulamadım şu ana ortopedia ayakkabı giyiyorum ama yine kesin çözüm bulamadım bana yardımcı olursanız çok sevinirim
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın İlyas Memiş; Bize ilettiğiniz milinizde belirtmiş olduğunuz kadarıyla ayak başparmağınızın sinirlerinde bir problem görülmektedir. Bu problem için öncelikle fizik tedavi uygulanarak (Sitimilasyon) sinir hasarının giderilmesi gerekmektedir. Compex kullanabilirsiniz. ERKEMED

Soru
Merhaba, benim sorunum çoçuk felcine bağlı sol ayağımda sağa göre 2,5- 3 cm bir kısalık var ama bu 1,5 cm'lik bir tabanlıkla göz ile görülür bir azalma oluyor çünkü bunu bir medikalciye yaptırmıştım fakat çok konforlu olmayışından dolayı kullanadım eger sizde bana uygun bir tabanlık var ise önerirseniz çok sevinirim. Teşekkürler...
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın DİREN FATOŞ KARABOĞA; Belirtmiş olduğunuz gibi kısalığınızın giderildiğinde daha rahat bir duruş ve yürüyüş elde edebilirsiniz. Merkezimizde gelebilirseniz yapacağımız ayak analizi ve yürüyüş analizi sonucuna göre size özel yapılacak tabanlık ile probleminiz çözülebilir.Ürün çeşitlerimizin içinde probleminize çözüm üretecek özel ürünlerimiz mevcuttur. ERKEMED

Soru
merhabalar benim sağ bacağımda kalça çıkıklığından dolayı platin bulunuyorve sağ bacağım 2cm kısa ve hafif bir aksama oluyor bunu nasıl önleyip aksamadan yürüyebilmem mümkünmü.şimdiden teşekkürler..
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Bahriye Atak; Sorununuzun çözümü mümkün. Ayağınızdaki kısalık çok büyük fark oluşturmadığı için özel bir ayakkabıya gereksiniminiz yoktur. Mevcut ayakkabılarınızın içine size özel olarak yapılacak VASYLI Medical ortopedik tabanlık ile probleminiz çözülebilir. ERKEMED

Soru
iyi günler ben günlük 12 saat ayakta durarak çalışan birisiyim ve de siyatik rahatsızlığım var ayakta durduğum yürüdüğüm zaman ayağımın dış tarafında serçe parmağın arkasına doğru ağrı oluşuyor bunun için sizin öneriniz nedir teşekkür ederim
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Murat Bayraktar; Anlattığınızdan anlaşıldığı göre ayağınızda Pes Cavus (Ayak arkının yüksekliği) mevcut. Bu durumdaki hastalar dahaçok ayağının dış kısmına yüklenerek yürürler. Bundan dolayı ayağın normal anotomik basışı (Balansı) bozuktur. Bu bozukluktan dolayı biomekanik duruş ve yüryüş bozuklukları oluşturmaktadır. Bu durum ayrıca vücutta deformasyonların (ayak,ayakbileği, diz, kalça vede belde) oluşmasına sebep olmaktadır. Ama sorununuz uzun vadede çözülebilecek bir problemdir. Bu sorunun düzeltilebilmesi için Merkezimizde yapacağımız ayak analizi ve yürüyüş analizi ile size özel yapılacak tabanlık ile probleminiz çözülebilir.

Soru
merhaba 30 yaşında evli bir bayanım ayaklarımda hafif düz tabanlık var ayakta fazla kaldığım zaman çok yoruluyorum ayaklarım 39 numara bacaklarım ince biraz 70 kiloda olduğum için vücut orantısızlığı ile de ilgisi olabilir mii ne yapmalıyımm teşekkürlerr
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Funda Eren; Ağrılarınızın olması çok doğal, çünkü vücudun oranı önemlidir. Kas iskelet sisteminin yük taşıma oranı önemlidir.Ama burada belirtmiş olduğunuz kadarıyla ayak mekaniğinizde de bir bozukluk bulunmaktadır. Bu bozukluk sonucunda vücut biyomekaniğinizde sorun oluşturmaktadır. Bu sorunun düzeltilebilmesi için Merkezimizde yapacağımız ayak analizi ve yürüyüş analizi ile size özel yapılacak tabanlık ile probleminiz çözülebilir. ERKEMED

Soru
merhaba 4 yaşında bir oğlum var.iki ayağıda yarı düztaban ve içe basıyor.Yalnız bir ayrıntı daha var.Sağ ayak ucu içe doğru çok fazla basıyor.tabanlık kullanıyoruz.ayak çukurluğu oluştu fakat günden güne sağ ayak ucu çok fazla içe kaymaya başladı çözümü ne sizce
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Tolga Ak; Çocuğunuunz tabanlık kullanabilmesi için yaşı küçük. Sizin tabanlığı kullanmaya başladığınız zamanı bilmemeiz gerekli. Biz Erkemed olarak 4,5 yaşından önce tabanlık kullanımını uygun bulmuyoruz. Ayaklarında problem olduğuna inandığımuz küçük çocuklarda ayak bileğini içine alan Anotomik bir tabanlık kullanmasını tavsiye ediyoruz. Sebebi sizinde anlattığınız gibi çocuk küçük olduğu için ayakta değişik deformasyonlara (4,5 yaşından önce kemik dokusu yapısını tamamlamadığı için daha kıkırdak yapıdadır. Yapılacak bir müdehale bu yapının bozulmasına sebep olabilmektedir). sebep olmaktadır. Onun için çocuğun ayak ve yürüyüş analizinin birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu değerlendirme sonucu bir çözüm düşünülebilinir. ERKEMED

Soru
merhaba. benim tabanımla ilgili şikayetim şöyle. sağ ayak tabanımın dış tarafına basıyor olmam. bu uzun zamandır var. hep ayakkabılarımın topuk kısmı erkenden aşınırdı. ama son zamanlarda bu sıkıntım arttı. artık ağrı duymaya ve koşarken sağ bacağımın daha çabuk yorulmasına neden oluyor. spor yaparken bana sıkıntım büyük.giydiğim ayakkabıların içine kendimce destekler yerleştiriyorum. çok rahatlıyorum ama kısa süreli çözümler tabii. çözüm için gelmek istiyorum. ama öncesinde beni biraz bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkürler
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Kader Kavraz; Anlattığınız bilgiler doğrultusunda sizin basış probleminiz bulunmaktadır.Bunun sonucunda ağırlık merkezinizde kayma mevcut. Sağ bacağınız fazla yük taşıdığından dolayı daha erken yorulmaktadır dolayısı ilede ağrılar oluşmaktadır. Kas iskelet sisteminin yanlış çalışmasından kaynaklanan hareket kısıtlıkları oluşturmaktadır. Bundan dolayı Spor yapaeken kaslar aynı oranda çalışmamaktadır.Merkezimize gelmeniz durumunda burada yapacağımız ayak analizi ve yürüyüş analizi ile önerebileceğimiz size özgü ortapedik tabanlıkla probleminiz çözülebilir.

Soru
merhabalar...her iki ayağımdada halluks valgus ve esnek düz tabanlık sözkonusu, ayakkabı kullanımda çeşitli sorunlar yaşıyorum çok çabuk deforme oluyorlar, hem günlük hayatta hem de spor yaparken hem ayağımı hemde ayakkabımı rahat ettirmesi açısından hangi tabanlığı önerirsiniz..şimdiden teşekkürler
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Cansu Över; Hallux Valgus olan hastalarda VASYLI ürün yelpazesi içinde Dananberg bu tür sıkıntılar için özel olarak üretilmiştir.Dananberg Ortopedik tabanlık aynı zamanda ayak basınç balansınızı düzelteceği için ayakkabılarınızı dolayısı ile ayaklarınızı rahatlatacaktır. Yanlız bu tabanlığa sahip olduğunuzda alacağınız veya kullanacağınız ayakkabalıların astarları çıkabilen özellikte olması gerekecektir.

Soru
merhaba,benim 3 yaşındaki oğlumda düz taban ve içe basma problemi var.Doktoru ortobedik bot önerdi bizi bir medikalciye yönlendirdi pek profesyonel olmasa da yaptırdık ve kullandık 6 ay içinde dağıldı ayakkabı biz de değişik alternatifler ve bu işi daha ciddi yapan bir yer arıyoruz,bize yardımcı olabilir misiniz?
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Gökhan Koç; Doktorunuz sizi doğru yönlendirmiş. 4,5 yaşından küçük çocuklar için ortopedik ayakkabı (ayak bileğini saran) kullanılması gerekmektedir. Bu ürünü temini için ise yaşadığınız bölgeyi bilmediğimiz için öneride bulunamıyoruz ama internetten bu firmaları bulmanız çok zor olmıyacağını düşünüyoruz.

Soru
benim ayamın altında nasr cıktı ama ben onu nasır pantı kulandım oda fayda etmedi doktara gitim oda fayda olmadı kendim oydum olmadı gidkce büyüme oluyor o ayamın altına birinc tanesi gelse arı yapıyor oplatıyor cevabı yokmu
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Samet Alçı; Probleminizin çözümü mümkün.Nasırın oluşma sebebi basınç noktalarının değişmesidir. Yani nasır oluşumu yanlış basmaktan kaynaklanmaktadır. Merkezimize gelebilirseniz yapacağımız yürüyüş analizi ve Ayak Analizi ile(Bu analizler için hiçbir ücret talep etmiyoruz)elde edeceğimiz veriler doğrultusunda size özel yapılacak ortapedik tabanlık ile bu yanlış basış düzeltileceği için bu sorununuz da otamatikman çözülecektir.

Soru
mrb,29 yaşımdayım.sağa sola sallanarak yürüyorum.problem belimdemi yoksa ayaklarımla ilgilimi bi sorunum var.ürünlerinizin bana faydası olurmu?teşekkür ederim.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Hakan Bey; Bize vermiş olduğunuz bilgilerden size yardımcı olabilmemiz çok zor. Bu tip yürüyüşe bir çok sebep( Kilo, Boy, Kas kütlesi,Balans sorunu vb.)bulunmaktadır. Bu bilgiler elimizde olmadığı için yorum yapabilmemiz doğru değildir. Ama Merkezimize gelebilirseniz size yapacağımız Ayak analizi ve Yürüyüş analizi ile ancak bir karar verebiliriz.(Bu analizler için herhangi bir ücret talep etmiyoruz)

Soru
iyi gunler oncelikle benim sorunum sol bacağımda 1.5 kısalık var. daha once tabanlık kullanıyordum ama fazla işe yaramadı bel ağrıları cekiyordum acama vasylı kullansam sorun kalkar mı tavsiyenizi bekliyorum.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Selami Aslan; Belirmiş olduğunuz bilgiler ışığında sorununuzu değerlendirdiğimizde çözümü VASYLI ürünleri ile kolay görülmektedir. 1,5 cm kısalık çok önemli bir kısalık olarak görülmemektedir. VASYLI tabanlık ile 1,5 cm kısalık tolere edilebilir. ERKEMED

Soru
Merhaba Benim iki türlü sorunum mevcut .Birincisi kalıtımsal bir düz taban problemim bulunmakta yarım saatten fazla ayakta kaldığım zamanlarda tabanlarım tabanlarım ve baldırlarım ağrılar girmektedir. İkinci preblemim ise iki dizimdende ameliyet oldum sağ dizim iç yan bağ ameliyate sol dizim ise daha ciddi bir ameliyat geçirdi. Şu anda spor yapabilri durmudayım . Dizlerimle ilgili bir sıkıntım bulunmamaktadır fakat ilerleyen yaşlarımda dizlerimle ilgili sorunları azaltmak için kullanabileceğim bir tabanlık bulunmaktamıdır. Tşk
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Erdem Yazıcıoğlu; Belirtmiş olduğunuz gibi ayak problemlerinin %80 oranında genetik olduğu dünyada yapılan bilimsel araştırmalar ile ispatlanmıştır. Ayak biomekaniğinizin bozuk olması domino etkisi ile eklemlerinizi etkilemektedir. ( Ayak bileği, diz, kalça, bel ve boyun) Sizin de belirttiğiniz gibi dizlerde çok ciddi sorunlar yaratabilmektedir. Eğer ayak basış balansınızı sağlamazsanız sürekli başka sorunlarında oluşmasının önüne geçemezsiniz. Özelliklede sporu bıraktığınız zaman alacağınız eksta kilolar ile çok ciddi sorunlar ile karşılaşmanız kaçınılmazdır. Onun için mutlaka kişiye özel ortopedik kabanlık kullanmanız gerekmektedir. VASAYLI Ortopedik tabanlıkları problemlerin çözümünde %100 yakın yardımcı olmaktadır. ERKEMED

Soru
ankilozon spondolit rahatsızıyım yaklaşık iki yıldır ilaç kullanıyorum. zamana bağlı olarak kontrollerimi yaptırıyorum normal şartlarda çalışıyorum. ancak kaliteli ayakkabı almama rağmen rahatsılığıma bağlı kalça kemiğimde dayanılmaz ağrılarım oluyor.sitenizden yaptığım araştırmaya bağlı yumuşak tabanlı ürünü önerirseniz almak ive kullanmak istiyorum bana bukonuda yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla....
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Rahime Çamlı; Bizce siz yumuşak tabanlıktan ziyade ayağınıza yapılacak analiz sonucuna göre kişiye özel bir ortopedik tabanlık kullanmanız gerekmektedir. Kalçanızdaki ağrının sebebi muhtemelen biomekanik duruş bozukluğundan meydana gelmektedir. Vücut balansınızın düzelmesiyle birlikte kalçanızdaki problemde çözülecektir. VASYLI Ortopedik tabanlık sizin için çözüm olacaktır. ERKEMED

Soru
21 yaşındayim. Bacaklarımda diz kapaklarından itibaren dışa doğru eğrilme var. aynı zamanda içe doğru basıyorum ve ayak baş parmaklarımda kemik çıkıntısı olmaya başladı ne yapmalıyım ?
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Ayşe Hanım ; Bize yazmış olduğunuz sorun o bein bacak ve ayaktaki duruma da Hallux Valgus diyoruz. Bunun birçok nedeni vardır. En büyük nedenini genetik ve kilo değişimi olarak belirtebiliriz. Bu sorunun giderilebilmesi için öncelikle ayak basışınızı düzeltmeniz gerekmektedir. Ayrıca Egzersiz ve dizin dışa kaçmasını önleyen dizlik kullanmanız gerekmektedir. Bu sorunları giderdikten sonraki değerlendirmeye göre en son olarak cerrahi müdahale düşünülebilir. Ama yukarıda saydığımız seçenekler mutlaka değerlendirilmelidir. Sağlıklı Günler Dileklerimizle.. ERKEMED

Soru
mrb kardeşim yururken ayagına tm basamıyo sol ayagıyla sola tek basıyo ve ayagı alışmış nasıl tüzelir bi tedavisi varmı
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Satın Nurettin Taş ; Kardeşinizin durumu çok kolay. Yapılacak ayak ve yürüyüş analizi ile, elde edilecek veriler doğrultusunda yapılacak olan, kişiye özel ortopedik tabanlık kullanımı kardeşinizin ile sorun çözülebilir. Muhtemelen extremite bacak boylarında bir uyumsuzluk mevcut. Bu dengenin sağlanması gerekmektedir. Kardeşinizin denge sorunu olduğu için bilinçaltı uyarımı ile (ağrıyı yok edebilmek için) biyomekanik dengeyi değiştirmektedir. Kardeşiniz bize göre yanlış, kendisine göre (ağrıyı yok ettiği için) doğru bir duruş şekli geliştirmektedir. Bunun sonucunda da bir çok duruş şekli geliştirmektedir. Bu duruş şekilleri de bir çok soruna davetiye çıkarmaktadır. Sağlıklı Günler Dileklerimizle. ERKEMED

Soru
meraba ortopedik taban kullanmak istiyorum ama nasıl temin etcem nasıl bi tabanlık almam gerekiyo bilmiyorum topuklu ayakkabıda cok kullanıyorum sorun suki ayagım artık ne topukluda nede düz taban rahat degil düz tabanım aslında ayagımı hep içe basıyorum ve aynı zamanda ayaklarım taraklı kısacası ortopedik tabanlık kullanmm nasıl olur ve ben erzincandayım burdan nasıl analiz yaptırabilirem nerden temin edebilirim teşekkürler...
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Tabii ki tabanlık size yarar sağlayabilir. Ama dizinizdeki deformasyonda önem arz etmektedir. Dizinizin çözümü için dizlikle birlikte egzersiz yapılması gerekmektedir. Bu üç unsur bir arada değerlendirildiğinde biyomekanik bozukluğundan kaynaklanan bel ağrılarınız yok olacaktır. Ama kesin çözüm için hastanın merkezimize gelmesi ve merkezimizde yapılacak yürüyüş ve ayak analizi ile durumun tespit edilmesi gerekecektir. VASYLI ürünleri size çözüm üretecektir. Sağlıklı Günler Dileklerimizle. ERKEMED

Soru
merhabalar;19 yaşında bir üniversite öğrencisiyim. şans eseri ayak problemlerim yüzünden araştırma yaparken sitenize rastladım birden çok heyecanlandım çünkü bu basma bozukluğum yüzünden o sevdiğim yüksek topuklardan mahrum kaldım doktora gittim baktı ve bir şeyin olmadığı kuruntum olduğunu ve topuklu da giymesem ne olacağını söyledi tekrar her hangi bir yere gitmedim çünkü aynı tepkiler olursa korkusundan umarım bana sorunum konusun da yardımcı olabilirsiniz. size sorunumdan bahsedeyim.( aslında iki ayağım da da dışa dönük basma bozukluğum var fakat sağ ayağım da daha fazla olduğu kanısındayım bir de baldır kemiğim sporcular gibi dışa doğru tabi ayak bileklerimde dışa doğru basmama sebep oluyor düşüncesindeyim evde egzersizler yapıyorum parmak ucunda yürümeler bilek çalışmaları falan ama bu görüntümden rahatsızım bana yardımcı olmanız dileği ile şimdiden teşekkürler...
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Memnune Köse, Sitemizde belirtmiş olduğunuz şikayetlerinize göre yapılan değerlendirme sonucu ayağınızda basma bozukluğuna bağlı olarak biyomekanik yürüyüşünüzde,iskelet sistemi ve postürde bazı değişiklikler oluşabilir.(Dizlerde o bein,-Omurgada Skolyoz ve lordos)bınlar ciddi sorunlardır.Yaşamkalitenizi etkileyebilir.Onun için öncelikle çok düzgün bir analiz yapılması gerekmektedir.Yürüyüş ve de kas-iskelet sisteminin değerlendirilmesi ve ölçümlerinin yapılması gerekmektedir.Bunun için bir ortopedist veya fizik tedavi uzmanına ya da merkezimize başvurmanız gerekmektedir.Bunun sonucu size özel ortopedik tabanlık uygulaması gerekebilir.

Soru
slm benim sorunum bi kaza sonucu topuğum parcalandı.ve bunu sonucunda topuk dokumu tamamen kaybettim doku nakli yapıldı ama uyuşum sağlamadı son olara greft lenerek açık kısım kapatıldı suanda piyasada satılan topukları kullanıyorum ama canım cok acıyor kişiye özel bir topuk luk yapabliyorumusun??? teşk...
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Emrah Karaca, Öncelikle sizi görmemiz ve ayağınızı incelememiz gerekmektedir.En doğru karar ondan sonra verilebilir.Ama şu anki açıklamanıza göre (eğer topukta anormal bir şekil bozukluğu yoksa)size özel topuktaki yükü ayağın orta ve ön kısmına taşatabilecek bir tabanlık yapabiliriz.

Soru
Çocuğumuz iki buçuk yaşında kız çocuğudur.Normal üzerine basmadığında ayağıında hafif boşluk görülüyor ama yere bastığında ayak içi boşluğu görülmüyor.Doktora götürdük gözle muayene etti esnek düz taban var dedi ama çokta güvenmedik muyenesine.internetten araştırdığıma göre esnek düz tabanlık var kızımda.Çünkü parmak uçlarına bastığında ayakboşluğu çok net ortaya çıkıyor.Oynarken yürürken hiç ağrı yorgunlukşikayeti olmadı.Esnek düz tabanlık için kızıma hangi ürünü tavsiye edersiniz.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Yavuz Türk, Sizinde bildiğiniz gibi esnek düztabanlık diye bir sorun vardır.Ama çocuğunuz daha küçük olduğundan onun kemik dokuları daha gelişimini tamamlamamıştır.Kemikler kıkırdak yapıdadır.Şu an ayağa yapılacak herhangi bir tabanlık uygulaması kemik gelişimini ve ayak yapısını bozabilir.Onun için şu anda sadece ayak bileğini de içine alan Anatomik ayakkabılar giydirmeniz daha uygun olacaktır.Ama genede çocuğunuzu kontrol altında tutarak 4.5 yaştan hemen sonra ortopedik tabanlık kullanmaya ve ayak ayak bileği kaslarının düzenli gelişimi için egzersizler gerekmektedir.Bunun için bir fizyoterapist'ten yardım alabilirsiniz.

Soru
Hocam öncelikle merhaba benim yaşım 25 sorunum sol ayagımı hareket ettiremiyorum yani ayak topugumun uzerinde yukarı kaldıramıyorum yürümede çok sıkıntı çekiyorum ben bel fıtığından amaliyat olduk tan sonra geldi bu başıma bana yardım edin lütfen Allah rızası için
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Fatih Aslan, Öncelikle geçmiş olsun.Anladığım kadarıyla sizde düşük ayak (Drop Foot)meydana gelmiş.Bu problem için tabanlık değil düşük ayakta ayağınızı kaldıran (dosiflexion) yardımcı başka bir alet (Dynamic Walk) kullanmanız gerekmektedir.Dynamic Walk size hem dorsiflexiona yardımcı olacak hemde ayak bileğinizi sürekli aktif tuttuğu için ayak,ayak bileği ve dizdeki kaslarınızın aktif olmasını sağlar.Bunun yanı sıra düşük ayaktan dolayı bozulan yürüyüş patentinin ve postürün düzelmesinde yardımcı olur.

Soru
Ben tam düz tabanım.Doktorada gittim doktorda aynısını dedi.Sizce benim ortopedik mantar tabanlık kullanmamın zararı var mı?çünkü bende içe oyuk olmadığı için o kısım acıtıyor ayağımı.Yardımlarınızı bekliyorum.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Sergen Deveci, Anladığım kadarıyla şu an mantar tabanlık kullanıyorsunuz.Mantar tabanlığın hiç bir zararı yok ama doğrusu analiz yaptırarak size özel bir tabanlık kullanmanız size daha çok yardımcı olacaktır.Çünki ayağınızın biyomekaniğinin düzeltilmesi gerekmektedir.Biyomekaniğin bozulmasından kaynaklanan problemlerde tetiklenmektedir.Mutlaka kişiye özel bir tabanlık kullanmanız gerekmektedir.

Soru
merhaba benim ayak baş parmagımın kenarında kemik çıkması var. ayak parmak arası aparatı kullanıyorum. ancak nasıl bir taban kullanmalıyım?
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Neslihan Öz, Belirtmiş olduğunuza göre Hallux Valgus dediğimiz probleminiz bulunmaktadır.Hallux Valgus'un dereceleri vardır.Problem ileri derecede ise parmak arası makaralarla çözülmesi imkansızdır.Cerrahi müdahale gerekmektedir.Fakat cerrahi müdahale de kesin sonuç değildir.Çünkü Hallux Valgus'un oluş nedenlerini ortadan kaldırmak gerekmektedir.Bu da kişiye özel ortopedik tabanlıkla mümkündür.Ayak ve yürüyüş analizinizin sonucuna göre yapılacak ortopedik tabanlık size çok yardımcı olacaktır.Ortopedik probleminizin ilerlemesini ve yeni problemlerin oluşmasını engelleyebilir.Bunun için merkezimize başvurmanız gerekmektedir.

Soru
Merhaba. Ayak bileğimde ödeme bağlı sinir sıkışması ayrıca üç ve dördüncü parmak arasındaki sinirde kalınlaşma olduğunu söyledi dr. İlaç ve istirahatle biraz hafifledi ağrılarım ama tekrar başladı. Bütün gün ayakta çalıştığım için ne tür bir tabanlık kullanmam gerekiyo. Doktorum ayak duruşunda yada yere basışımda bir problem olmadığını belirtti.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Gül DEMİRAL Merhabalar, rahatsızlığınız morton nöroma tabanlık kullanmanız lazım 3 ve 4 metatarsalara binen yükü azaltarak kalınlaşan sinirin rahatlaması sağlanmalıdır.Bu tabanlık kişiye özel olmalı ve birebir sizin ayağınızda uygulamaa yapılarak metatarsal ped koyulmalıdır.

Soru
İyi günler. 16 yaşındayım. Çok severek bir bot aldım. Ama topuk tarafından aşınma oldu.Ve tüm ayakkabılarımsda bunu yaşıyorum. Topouguma yukleniyorum ayak ucuma değmiyorum bile acil yardım edin lütfen ne kadar ayakkabı alsam eskiyor artık önlem almalıyım yardım edermisiniz
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Selma Keçeci Hanım, Genç yaşta alacağınız önlem sizi ileriki yaşlarda rahatlamanızı sağlayacaktır. Öncelikle basışlarınızdaki problemleri belirlemek için bilgisayar destekli ayak analizi yaptırmalısınız. Çıkan sonuca göre SİZE ÖZEL ORTOPEDİK TABANLIK YAPTIRMANIZ GEREKEBİLİR. Randevu alarak merkezimiz de ücretsiz bilgisayar destekli ayak analizi yaptırabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
merhaba ben yürüyüş yapıyorum ne giyersem giyeyim ayakkabılar ayak tabanımıve serce parmaklarımı vuruyor ne yapmam gerekiyor.teşekkür ederim
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Emine Bayram, Belirtmiş olduğunuz şikayetlere göre ayağınızda Pes Varus dediğimiz sorun bulunmaktadır.Bu sorun ayağın balansının bozuk olması demektir.Balans bozuk olduğu için I.Metatars 5 .Metatarsında yükünü taşımaktadır.İçe doğru bir basış şekli bulunmaktadır.Onun için 5.parmak yukarı kalkar ve ayakkabıya sürtünür.O sürtünmeyi engellemek için ayak ön balansının dengelenmesi sağlanmalıdır.Bunu kişiye özel yapılacak bir ortopedik tabanlık uygulamasıyla yapmak mümkündür.Size özel yapılan tabanlık daha çok ayakta kalmanızı ve daha rahat bir yürüyüş yapmanızı sqağlayacaktır.

Soru
ben 30 yaşındayım. yürüyüş yaparken ayak tabanlarımda su toplama ve şişme oluyor. hemen her çeşit yürüyüş ayakkabısı kullandım fakat bir netice alamadım. iki günde bir yaklaşık 2 saat y,r,mem gerekiyor. bu sorunu nasıl halledebileceğim konusunda yardımcı oursanız sevinirim.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba, Sorununuza kesin cevap için ayak ve yürüyüş analizi yapılması gerekmektedir.Böyle bir araştırma sonucu elimizde olmadığı için bir yorum yapmak yanlış olur.Çünki siz ağrı ya da yorgunluk gibi bir şikayette bulunmuyorsunuz sadece ayağınızın şiştiğini ve su topladığını söylüyorsunuz..Çok fazla açıklayıcı olmamakla birlikte şu an itibariyle ortopedik bir sorun değilde dolaşımla ilgili bir sorun görünüyor.Bunun için varis çorabı ve elastik ayak bilekliği kullanabilirsiniz.

Soru
Ayak tabanlarımda taban çökmesi ve baldırlarımdaki kas grubundan kaynaklı ağrı çekiyorum.Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Nazif Gürses, Durumunuz çok net.Klasik bir Pes Planus durumu ve şikayetleri sizde mevcut. Bunun için kesinlikle sizin kişiye özel ortopedik tabanlık kullanmanız gerekmektedir.Kişiye özel ortopedik tabanlık kullanmanız durumunda şu anki mevcut durumunuzdan çok daha kaliteli bir yaşama sahip olacağınızı söyleyebiliriz.

Soru
küçükken geçidiğim felç sonucu sağ ayağım 2 cm. kadar kısa yürürken aksama oluyor. ayak tabanlıkları ile bunu dengeleyebilirmiyim ve hangi ürünleri kullanabilirim.yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Nurten Suzan, Bacağınızdaki kısalık problemi ayak tabanlığı ile çözülebilir.Nasıl bir tabanlık kullanmanız gerektiğide yaşınıza,kilonuza ve de yaşam şeklinize göre yapılacak analiz sonucu belirlenebilir.Onun için merkezimize başvurursanız size en uygun yapılabilir. Geçmiş olsun.

Soru
mrh. 5 yaşındaki kızım yürürken topuklarından içe doğru basıyor her kullandığımız ayakkabıda zamanla deformasyon olup ayakkabılarda içe doğru yamuluyor. kızımın doktoru ortopedik ayakkabıların 4 yaşına kadar kullanılmaması gerektiğini bu yaşa kadar normal olduğunu yalınayak ve kumda yürütmemizi söyledi. fakat kızımın baba ve dedesindede aynı içe basma sorunu olduğundan kalıtımsal bişey olduğunu ve tedavi edilmezse düzelmeyeceğini düşünüyorum. ortopedi ayakkabı olmadan taban yaptırıp enazından bütün ayakkabılarında kullanarak bu sorun tedavi edilebilir mi? ilginiz için şimdiden teşekkürler.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Özlem Akın, Belirtmiş olduğunuz kadarıyla doktorunuz 4 yaşına kadar ortopedik ayakkabı kullanmayın demiş doğrudur.Çünki 4 yaşına kadar kemik gelişimi tamamlanmamıştır.(Kırdak doku)Gelişim bozulabilir.Ama bir sorun görünüyorsa ayak bileğini kapsayan ayakkabılar giydirmeniz gerekmektedir.Doktorunuzun dediği gibi imkanlar dahilinde yalın ayak kumda (kesinlikle sert zeminde değil)yürütebilirsiniz.Bunun yanısıra bazı ayak egzersizleri de yaptırabilirsiniz.Birde büyüklerinizde böyle bir problemin olduğunu belirtmişsiniz ve doğru bir tespit yapmışsınız.Ayak sonunlarının % 88'i genetiktir.Müdahale edilmesi gerekmektedir.Bu müdahale 4.5 yaşından sonra bir uzman tarafından yapılacak ayak ve yürüyüş analizine göre kişiye özel ortopedik tabanlık uygulaması yapılabilir.4.5-8 yaş ve 8.5-18 yaş aralığında ayak problemlerinin çözümü mümkündür.Kesin sonuç almak ve tatmin olmak için merkezimize başvurmanız durumunda size yardımcı olabiliriz.Geçmiş olsun

Soru
oğlumun ayakları düz taban ve valdusları içe çökme yapıyor çabuk yoruluyor.sancıları oluyor oyun oynadıktan sonra tabanlık çözümmü ne yapmalıyız.teşekkürler
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Zeynep Koçak, Kesinlikle kişiye özel tabanlık kullanılması gerekmektedir.Kesin sonuç için ayak ve yürüyüş analizlerinin yapılması gerekmektedir..Yapılacak sonuçlara göre ortopedik tabanlık uygulamasıyla mevcut durumundan kurtulmak mümkündür.

Soru
ayaklarımın altında derin kesikler var biraz yürüyünce ağrıdan duramıyorum neyapabilirim
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Abdullah Bardakçı, Belirtmiş olduğunuz şikayetler ortopedik değil daha çok dahili şikayetlerdir.Onun için sizin cildiye veya bir dahiliye uzmanına başvurmanız gerekmektedir.Ağrınız derin kesiklerden kaynaklanmaktadır.Öncelikle o kesiklerin kapanması için bir müdahale yapılmalıdır.

Soru
dizlerimde kireşlenme romatizma varis menüsküs yırtığı var ilaç tedavisi görüyorum bazen rahatlama oluyor bazen yürümekte zorlanıyorum teşekkürler
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Abdullah Bardakçı, Belirtmiş olduğunuza göre bayağı bir problem yaşıyorsunuz.Bizim yapacağımız uygulama ayağınızın basışına göre dengeyi sağlayarak postürünüzü düzeltip en uygun yürüyüşü sağlama (balansı düzeltme) bunu yaptığımız zaman dizlerinizde rahatlama olacaktır.Çünkü menüsküs ve kireçlenmeye sebep olan faktörleri ortadan kaldırmış olacağız.Ağrının nedeni yok olduğu için ağrılarınız da ortadan kalkacaktır.Ama varis problemleriniz için bir dahiliye uzmanından yardım alabilirsiniz.Varisler dolaşımla ilgili sorunların habercisidir.Kesin çözüm için merkezimize başvurmanız gerekmektedir.Geçmiş olsun.

Soru
benim kızım 5.5 yaşında ayaklarını içe dogru basıyor almanyada yasıyoruz burda da doktora götürdüm büyüyünce düzelir dediler ayakkabı hiç birsey vermediler türkiyedede gösterdim doktora şifa hastanesinde rötgen cekildi açıları sınırda dedi 9da 10 ve 15 arası olursa ameliyat bir yıl sonra tekrar rötgen cekilecek açı sayısında yükselme olursa ameliyat dedi büyüdükce düzelebilirde dedi sizce ne yapmalım ayakkabısının içine uygun taban olurmu düzelirmi.bilgilerinizi bekliyorum.tesekkürler
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Sibel Adatepe, Mailinizde belirtmiş olduğunuza göre kızınızın yaşının küçük olması iyileşebileceğini gösteriyor.Ama kişiye özel ortopedik tabanlık kullanması gerekmektedir.Çünkü şu anki mevcut olan yanlış balansın düzeltilmesi böylece kas dengesinin sağlanması gerekmektedir.Bu dengenin sağlanmasıyla kasların daha dengeli güçlenmesive iskelet sistemini daha iyi tutmasını sağlayacaktır.Bu da ayağın daha kolay toparlanmasını sağlayacaktır.

Soru
Merhaba ben 19 yaşındayım sağ ayakğımda 6 santimlik bi kısalık var ve 1 parmağım eksik baş parmağım hariç yerleri değişik ama ayağımı içe doğru basıyorum ve kullandığım ortopedik ayakkabım bir müddet sonra ek olan tabanlık kırılıyo ve yasısı aşağı doğru eğilmiş oluyo ayağımın üstünde en fazla 4 saat kalabiliyorum bu ayakta kalma zamanım 5 saate çıkarsa gece uyuyamıyorum ağrıdan kıvranıyorum doktora gittiğimde bakmadan ayağıma sende birşey yok turp gibisin deniliyo ama çevremdekiler aksadığımı ve içe doğru bastığımı fark ediyor bu kısalık,içe basma ve sonnradan yamulan tabanlık sorununu nasıl çözebilirim ?
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Murat Karataş, 6 cm.kısalık ciddi bir kısalık.Bu kısalığı sadece ortopedik tabanlık ile çözmek imkansızdır. Bunu çözmek için (yaşınız ve gelişiminize göre) cerrahi müdahale de değerlendirilebilinir.Evet kısalık içeri basmanıza sebep olur. Ayakta durma sürenizi kısaltabilir..Tabanlık ile bu süreyi bir miktar uzatmak mümkün.Kesin çöüm için merkezimize baş vurmanız, ayak ve yürüyüş analizinizin yapıldıktan sonra kesin sonuça varılabilir.Buna göre bir tedavi programı yapılabilir.

Soru
merhabalar 2 yaşında kızım var duz taban oldugunu ögrendık bunun içinde tabanlık düşündüm ortapedik tabanlık varmı çocuklar için onu ögrenmek istiyordumm tşk
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Bilge Aybar, 4.5 yaşın altındaki kişiler için tabanlık uygulamak yanlıştır.Çünkü o yaştaki çocukta kemik dokusu kıkırdak yapıda olduğu için gelişimini etkileyebilir.Onun için 4.5 yaşına kadar tabanlıktan çok ayak bileğini saran ve geniş tabanlı ayakkabı giymesi daha uygundur.Çocuğun gelişimi sürekli takip edilmelidir.Değişimler gözlenmelidir.

Soru
iyi günler benim oğlum 18 zini bitirdi bundan bir sene önce futbol oynarken takla atmış ve sol bacağında ağrı oluştu doktora gittik ağrı kesici iğne ve ilaçlar verdi ama geçmedi ve biz daha sonra bacakta kısalma oluştuğunu öğrendik hiç böle bir şey yoktu ve aksamada olmadı topukluk kullanıyoruz doktorlar verdi ama topukluk hemen deform oluyor çünkü her ayakkıbıya değiştiriyor birde futbola devam ediyor kramponlarda biraz daha zor çünkü ıslanma olunca kuruması zor oluyor daha dayanıklı bir topukluk istiyoruz yada özel karanpon yaptırılabilirmi bir kaç yere sorduk yapılamaz dediler yapılsada sağlıklı olurmu önerilerinizi dört gözle bekliyorum teşekkür ederim vereceğiniz bilgiler için
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Aynur Özduran İris, Çocuğunuzun bacağındaki kısalığın kaç santim olduğu önemli.Eğer doktorlar sadece bir topukluk vermiş ise ve sizde rahat etmişseiz önemli derecede bir kıaslık yok demektir.Ama anlatmış olduğunuz olaya göre kısalık düşmeden dolayı oluşmaz sadece darbeye bağlı zedelenmeler olur. Bunuda yapılacak ayak ve yürüyüş analizi sonucu kesin bir tedavi proğramlanabilir.

Soru
merhaba,çok az bir mesafe yürüsemde ayak tabanımda çok fazla ağrı hissediyorum,sanki ayagımın altındaki damarlar ben yürüdükçe çekiliyor gibi hissediyorum,bunun sebebi nedir?
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Simge Erdi, Muhtemelen ayak arkınız yüksek,arkınız yüksek olduğu için ayak altı kasları yere yeteri kadar temas etmediğinden her adımda normalden fazla gerginleşir ve ayak tabanında ağrı yapabilir.Ayak basış balansınız bozuk olduğudan ağrı olabilir.Kilo fazlanızda varsa bunu daha fazla tetikler.Kesin tanı için verdiğiniz bilgiler yeterli değil.Kesin sonuç için merkezimize gelip ölçümlerinizi yaptırırsanız çıkan sonuca göre kesin bir şey söylemek mümkün olabilir.Ama her koşulda değerlendirmeye göre çözüm olabilir.

Soru
merhaba ben 20 yaşındaym kilom 75 boyum 1.70 her iki ayağımda düztabanlık var .ölçüm yaptrdığımda hafif düztaban dediler. acaba düz tabanlık geçermi benim için büyük bir sorun ameliyatsız tedavisi mümkünmü? 14 yaşnda kız kardeşimdede var onun düzelme ihtimali var mı? cevaplarsanz cok sevnrm kolay gelsn.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Şeyda Aydın, Belirtmiş olduğunuz bilgiler ışığında sorunuzun çözümü mümkündür.Tabiki düz tabanlığın dereceside önemli ileri derece olmadığını belirtmişsiniz .Buna göre cerrahi müdahale gerekmez.Kişiye özel yaptıracağınız ortopedik tabanlık uygulanmasıyla mümkün olabilir.Ayak problemlerin % 80 genetik olduğundan dolayı kardeşinizinde de olması normaldir.İnsanlarda ayak değişimi 18 yaşa kadar devam ettiğinden dolayı kardeşinizin sorununun çözümü daha kolay görünmektedir. Her ikinizin de mümkünse merkezimize başvurmanız durumunda yapılacak analizler sonucu daha kesin bir yargıya varmak mümkündür.

Soru
antalyada yaşıyrum 18 yaşındayım içe dogru basmam küçüklügümden beri var bunun tamamen geçmesi için ne yapmalıyım ? istedigim ayakkabıyı hiç bir zaman alamıyorm var? tamamen iyileşirmi?
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Onur bey, Çok fazla açıklayıcı bilgi olmamasına rağmen belirtmiş olduğunuz kadarıyla yaşınız 18 olduğundan ve de küçüklükten beri bir sorun olduğu için yaş itibariyle gelişiminizi tamamlamış bulunmaktasınız.Sorununuz genetik olduğu için ayağınızın normal bir ayak gibi olması mümkün değil.Sadece sorununuzun ilerlemesi ve de yeni sorunların oluşması engellenebilir.Merkezimize başvurmanız durumunda analiz sonucuna göre size özel yapılacak bir ortopedik tabanlıkla her türlü ayakkabıyı kullanmanız mümkün olabilir.

Soru
benim ayağım düz taban yürürken ayaklarım öne doğru kayıyor parmaklarım ağrıyor baloncuklar oluşuyor. NE YAPMALIYIM?
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Burak Katarcı, Belirtmiş olduğunuz bilgilere göre metatarsalji probleminizde mevcut.Bu durumda ayak ön kısmında değişimler meydana gelir.Bu değişimleri önlemek için ayak ön kısım balansının düzenlenmesi yük dağılımının eşit olarak yapılması gerekmektedir.Bu işlem için merkezimize baş vurup ayak analizinin yaptırılması gerekmektedir.Çıkan sonuca göre size, kişiye özel ortopedik tabanlık uygulaması gerekmektedir.

Soru
Merhabalar 25 yaşındayım 92 kiloyum. Çocukluktan beri ayağımda yarım düztaban görünümü gibi birşey var. Doktora gitme fırsatımda olmadı. Eskidende çok istekli olduğum halde koşuşuu engelliyordu. Ben belimden şüphelendiğim için ayağımı önemsemedim. Bugüne kadar çok fazla etkili olmadı hayatımda. Halısaha maçlarına gidiyorum her hafta ama artık tabanlarım maç esnasında çok ağrıyor. Ve maçın ertesi günü kaval kemiklerim belim çok ağrıyor. Bu nedendir ve ne yapabilirim sizde bu problemi çözecek ürün varmı
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Ahmet Kanar, Vermiş olduğunuz bilgiler ışığında yapılan değerlendirmeye göre ağır kilodan dolayı (yaşta ilerlemekte) ağrılarınız oluşmakta ve ayağınızın balansı bozulduğu için bunun yansımaları ayak bileği,diz,kalça,bel ve boyun şeklinde bozularak iskelet postürünün yanlış duruşuna sebep olmaktadır.Postür bozulunca kas ve iskelet de bozulmaktadır.Bu önce ağrı ile kendini belli ediyor.İleri aşamada kalıcı arızalara sebep oluyor Çözümü kişiye özel ortopedik tabanlık kullanmanız gerekmektedir.Bunun için ayak ve postür analizinizin yapılması gerekmektedir.

Soru
mrblar benim sorunum bir süre yürüdükten sonra ayak bileklerimde eklem aralarına yakın ağrı oluyor ve bileklerimi bükemiyorum röntgen ve MR sonuçlarım temiz çıkıyor doktorlar düz tabanlık olmadığını söylüyor silikon tabanlık da kullandım ama faydası olmadı rahatsızlığım ne olabilir?
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Mehtap hanım, Ayağınızda muhtemelen kas ve tendonlarla ilgili bir sorununuz var.Kemik yapıda bir bozukluk olmadığı için röntgen ve MR'da çıkmaz.Sadece yük altında ayak balansının bozulmasından kaynaklanan gerginlikle birlikte basınç dengesinin bozuk olmasından kaynaklanan (bazı kasların zayıf kalması ve ayak kemikler arasındaki açı değişimlerin)ağrılar olabilir.Bu balans için ayak ve yürüyüş analizi yaparak çıkan sonuca göre kişiye özel ortopedik tabanlık yaptırmanız gerekmektedir.Silikon tabanlık standart bir tabanlık olduğu için sorununuzu çözmez.Sorununuzu çözmek için mutlaka uzman bir değerlendirme sonucunda olabilir.Kesin sonuç o zaman daha net söylenebilir.Şu an için yaptığımız tahmin ve deneylerimizi aktarabiliriz.Geçmiş olsun.

Soru
iyi günler ağrılı halluks limitus problemiyle şu an ark takviyeli silikon tabanlık kullanmaktayım.fakat tabanlık kullandığım halde yürüyüşler tabanlığı her taktığım günde ağrı şiddet derecesi farklınoluyor.özel tabanlıkla yürüme esnasında oluşan ağrıları yok edebilmek mümkün mü?
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Emre Kızıltaş, Probleminiz silikon tabanlıkla çözülmez.Hallux Limitusta I.Metatars başındaki yükün kaldırılması gerekmektedir..Bu da I.Metatars başının proximal mi ya da distalmi olduğu belirlenerek yük eklemin diğer tarafına taşıtılmalıdır.Bunu da yapılacak ayak analiz sonucuna göre kişiye özel ortopedik tabanlıkla çözümü mümkündür.Kesin sonuç için merkezimize başvurmanız gerekmektedir.Geçmiş olsun

Soru
saygılarımla;oğlum 25 yaşından doğumunda ayağı içe dönük ve ikiye katlanmış vaziyette doğmuştu.açarak alçıya aldılar,topuk kemiğini perasyonla aşağı çektiler .tarak kemikleri kesildi düzeltildi.SONUÇ bir ayak 2.5 cm kısa düz taban ayakkabı sorunu çok yaşıyor acaba ortopedik ayakkabı dışında ayakkabı yapan yerler varmı ankarada ayrıca sizin bize önerileriniz vardı tıp bu konuda ne kadar ilerledi en son 17 yıl önce doktor gördü o günden beri kendisi tabaklık kullanıyor şunu sormak istiyorum tıpta bu konuda ilerleme oldumu acaba ve bize önerileriniz ne olabilir acaba ? yardımcı olursanız size minnettar kalırım
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Hatice Aygar, Ortopedik tabanlık kullandığınızı söylüyorsunuz.Kullandığınız tabanlık hazır mı yoksa kişiye özel mi kullanıyorusunuz onu bilmek gerekiyor.Yürüyüş ve postür analizinizin yapılması gerekiyor.Yaş,boy,kilo gibi kişisel bilgileriniz yaşam şekliniz gibi bir çok veri değerlendirilerek sonuç doğru olarak tespit edilebilir.Şu an için size söyleyebileceğim bir şey 2.5 cm çok önemli bir kısalık değildir.Normal spor ayakkabısının içine yapılacak ortopedik tabanlık uygulamasıyla çözümü mümkündür.Sadece tek bir ayakkabıya bağımlı kalmanız gerekmemektedir.Son gelişmeler tabi ki 17 yıl öncesine göre çok çok ilerledi .Bunun için bir ortopedi uzmanına baş vurmanız gerekmektedir.Yapılacak tetkiklerin sonucuna göre karar verilebilir.Geçmiş oldun.

Soru
merhabalar hocam 28 yaşındayım sağ ayak topuğum içe doğru kayıyor bu özellikle topuklu ayakkabılarda çok net ortada ayakkabıyı çıkartıp zaman sola doğru eğimli ham sağlık hemde görüntü açısından çok rahatsız edici bi durum tavsiyeniz nedir... teşekkür ederim...
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Ayşe Acar, Belirtmiş olduğunuz kadarıyla pes varus dediğimiz ayağın içe basması olayı sizde mevcut.Bu durum önlem alınmazsa ayak bileği,diz,kalça ve bel şeklinde bozulmalara sebep olacaktır.Bunun için ayak basış şeklinizi düzeltecek kişiye özel ortopedik tabanlık kullanmanız gerekmektedir.

Soru
kızım 7 yaşında yürürken içe basıyor doktor düz taban olduğunu söyledi ileride geçer dedi ama ne yapmalıyız
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Merve Töngüt, Düz tabanın dereceside önemlidir.Öncelikle onu bilmek gerekiyor.İleri derecede düz taban ise belli şeyler (egzersiz,tabanlık)kullanmanız veya gerekmektedir.Kendi kendine geçmez.Onun için bir merkezde ayak analizi yaptırmanız gerekmektedir.Nunun için merkezimize de başvurabilirsiniz.Çıkacak sonuca göre bir yol çizilebilir.

Soru
merhabalar..benim sorum kardeşimle ilgili.maalesef bayilerinize ulaşma imkanımız yok.kardeşim askere gidecek. herhangi bir rahatsızlığı yok.kilosu 85.1,80 boyunda. ancak daha rahat etmesi için ona tabanlık olarak ne önerirsiniz?kargo ile gönderim yapıyor musunuz?teşekkürler.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Fatma Gül Tuncer, Evet askere giden kişilere daha rahat edebilmeleri için tabanlığı özellikle tavsiye etmekteyiz.Kardeşinizin kilosuna uygun olarak VASYLI BLUE modeli uygun.Kargo ilşe gönderme imkanımız mevcuttur. Hoşçakalın

Soru
merhaba sol ayağımın ön kısmına basamıyorum yürürken sadece topuğumla yürüyorum buda hızlı adım atmamı ve dengemi bozmamı sağlıyo bu durum beni çok etkiliyo yürürken ayak parmaklarımdan destek almak veya üzerine basmak için ne yapmam gerekli
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Ceyhun Çubukçu, Öncelikle neden ayağınızın ön kısmına basamadığınızın sebebi tespit edilmneli ve buna göre ne yapılacağına karar verilmeli. Eğer ayak ön kısminda basmadan ve balans bozukluğundan kaynaklanan bir sorun varsa bu sorun kişiye özel ortopedik tabanlıkla çözülebilir.Balansın bozuk olması bütün kas iskelet dengenizi bozabilir.Bu bozukluk ilerki dönemlerde daha ciddi sorunlar yaratır.Sorununuzun kesin çözümü için mutlaka analizinizi yaptırmalısınız.Geçmiş olsun.

Soru
Hocam ben askeriye sınavlarına girdim orda ayağımda taban çökmesi oldugunu söylediler ve tabiki elendim bu senede hazırlanıyorum bu taban çökmesine bi çare yokmu yaşım 19 lütfen yardımcı olun hocam
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Ferhat Ersöz, Belirtmiş olduğunuz sorun ciddi bir aşamada olduğu için elenmişsiniz.Probleminizin tamamen sonlanması ve ayağınızın normal bir ayak olması olanaksız. Yaşınız itibariyle (Gelişim tamamlandığı için)bu olanaksız.Ama problemin ilerlemesi ve yeni sorunlar oluşturması önlenebilir.Şu anki durumunuz daha iyi bir duruma gelebilir.Daha uzun süre ayakta kalmanız sağlanabilir.Bu durumun çözümü için ayak ve de analizinin yapılarak kişiye özel ortopedik tabanlık kullanmanız gerekmektedir.

Soru
çok sosyal olduğumdan hareketliyim vede tabi uygun ayakkabı giymediğimden sol ayağımın altı yere bastıkca acıyo parmaklarımın başlangıcındaki yersitres kırığı var dediler filimde farklı tedavide göremedim şehir dışına çıkmıştık şimdi bana nasıl ayakkabı öneririsiniz acaba ve bu arada dizimdede ağrılar var aynı ayağımın şimdiden tşk ederim
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Emine Tunç, Beklirtmiş olduğunuz şikayetlerden anladığım kadarıyla ayak basış balansında bozulma meydana geldiği için bunun etkileri ayak altı,ayak bileği,diz iç yan bağ ,kalça ve belde sorunlar oluşturu..Balansınız bozulduğu için her ayakkabıda sorun yaşarsınız.Bunun için ayakkabıdan çok sizin kişiye özel ortopedik tabanlık kullanmanız gerekmektedir.Ortopedik tabanlıkla birlikte yapacağınız bazı egzersizlerle ayak bilek kaslarının doğru güçlendirilerek yere doğru basması sağlanır ve daha rahat bir yürüyüş yapmanıza yardımcı olur.

Soru
Merhaba Ben daha önce soru sormuştum ve sağlık merkezine gelsem muayne olsam ücret ödemem gerekiyormu ne kadar acaba teşekkürler
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Murat Karataş, Ayak analizinizi ücretsiz yapıyoruz.2 gün önceden sadece analiz yaptıracağınızı belirterek randevu alabilirsiniz.

Soru
40 yaşındayım son iki yıldır işçi olarak çalışıyorum iş botlarını giymeye başladığımdan beri ayak tabanlarımsa şiddetli ağrılarım var sürekli ovma ihtiyacı duyuyorum. sabahları kalktığımda üzerlerine basarken ve ilk attığım adımlarım oldukça acı ve zahmet veriyor özellikle topuk ve ayak ortasına ve iç tavan bölgesi. sorunum için ürünleriniz arasında çözüm varmıdır
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Yunus Erginyürek, Belirtmiş olduğunuz şikayetler ışığında yapılan değerlendirmeye göre ayağınızdan kaynaklanan balans problemi bulunmaktadır.Balans problemi olduğu için yere basan kısımlar değiştiğinden ayak bileği,diz ve belde değişmeler oluşmaktadır.Bu da günlük hayatınızı etkilemektedir.Bu sorunu öncelikle analiz ederek çıkan sonuca göre karar verilebilir.Sorununuzun tamamen çözümü için kişiye özel ortopedik tabanlık kullanmanız gerekmektedir.

Soru
İyi Günler, 51 yaşındayım. Zaman zaman ev işi yapıpda yorulduğum ve uzun yürüyüş yaptığımda sol ayak kavis boşluğundaki kemik de ağrı oluyor. Yürüyüş yaparken yarım tabanlık kullanıyorum ama bir zaman sonra tekrar hafif bir agrı oluyor , ayrıca sol ayağımın bas parmağında kemik cıkıntım mevcuttur. Onun içinde parmak arası silikon kullanıyorum. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Neslihan Afşar, Anlatmış olduğunuz şikayetlerinizden anladığım kadarıyla pes varus dediğimiz içe basmanız mevcut.Bu nedenle ayak balansınız bozulduğundan kas dengesinde değişme meydana gelmiş ayak ark tavan kemiği (navicula ve talus)ve ayak bileği ile topuk arasındaki kemiğin oluşturduğu eklemde değişimler oluşmuş.Bundan dolayı ağrılarınız olmaktadır.Bunu çözmek için egzersiz ile birlikte kişiye özel ortopedik tabanlık kullanmanız gerekmektedir.Onun için yürüyüş ve ayak analizi yaptırmanız gerekmektedir.

Soru
benim 4 yaşında bir kızım var kızım içe doğru basıyo ve az yürüyüp hep kuçağa gelmek istiyo yoruldum v.s kaldırımda yürürkende ara sıra düşme sorunu yaşıyo ama fazla içede dönükte değil bana yardımcı olursanız sevinirin şimdiden teşekürler.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Haydar Hamatoğlu, Anlattığınıza göre kızınızın ciddi bir sorunu bulunmakta.Çünki o yaştaki bir çocuk ciddi bir sorunu yksa kucak istemez.Mutlaka bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına başvurunuz.Aynı zamanda mutlaka ayak ve yürüyüş analizi yaptırınız.Burdan çıkacak sonucu değerlendirerek kişiye özel ortopedik tabanlık yaptırınız.Çocuk tam uygulama yaşta şu an.Bu yaşlarda yapılacak iyi bir tabanlık ile 8 yaşına kadar problemin çözümü mümkündür.

Soru
MRB BENİM ANNEM DİZİNDEN AMELİYAT OLDU HALLUK VALGUSTAN AYRICA OLDU FAKAT BU AMELİYATLAR SONRASINDA BİR AYAĞI DİĞERİNDEN KISA KALDI ARADAKİ BU UZUNLUK KISALIK FARKINI KAPATMAK İÇİN BİR TABANLIK VARMI
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Mürvet İnan Hanım, Öncelikle annenizin ayaklarındaki kısalığın kaç cm olduğunu tespit etmek gerekir. Merkezimiz de 3 cm kısalıklara uygun KİŞİYE ÖZEL TABANLIK YAPILMAKTADIR. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
Merhabalar, daha öncede yazmıştım sanırım Size ulaşmadı. Yorumları ve sizin değerlendirmelerinizi okuduktan sonra anladım ki benim tabanlarimdada Problem var ve bu da sanırım dizlerimle belim etkiliyor.tüm giydiğin ayakkabıların topukları yamuluyor, ilk aldığımda da istem dışı ayağımı dışa itiyorum. Ayakkabı şekil alana kadar bilekleri ve ayağım ağrıyor bu sekilde yürümekten.sanırım küçüklüğümden beri dışa basıyorum ve senelerdir diz problemi ilede uğraşmaya başladım. Analiz yaptırmak ve görüşlerinizi almak isterim.sanırım anadolu yakasında Ümraniye'de bir şubeniz var.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Tülay Savaş Hanım, Randevu alarak merkezimizde ücretsiz bilgisayar destekli ayak analizi yaptırabilir uzmanımızın görüşlerini alabilirsiniz. Bayi iletişim bilgilerini 0212 221 63 45 numaralı telefondan alabilirsiniz Sağlıklı günler dileriz.

Soru
Merhaba; doppler çekimi sonrası bacaklarımda (sol bacağımda biraz daha yoğun) Venöz yetmezliği tespit edildi. Bundan sonraki yaşamımda, ayakkabı seçimi ve ortopedi açısından dikkat etmem gereken konular nelerdir? İş yaşamım, ofiste uzun saatler bilgisayar karşısında geçmektedir. Saygılarımla, yanıt için şimdiden Teşekkürler (yanıt için e-mail kullanmanızı rica ederim)
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Mehmet bey merhaba, doktor tavsiyesi ile venöz yetmezliğinde kullanılan cihazlardan faydalanarak günlük yaşamda rahat edebilme durumunuz olabilir. Geçmiş olsun

Soru
Merhaba hocam öncelikle buraya verdiğiniz emek için teşekkür ederim herkes adına Hocam yürümekte bi sıkıntım yok agrı falanda yok tek sıkıntım aldıgım ayakkabılar 1 ay içinde dış topuktan ve tabanının dış kısmından eriyor bunun için ne yapmalıyım? Şimdiden saygılar
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Anıl bey merhaba, bilgisayar destekli ayak analizi yaptırarak ayaklarınızda problem olup olmadığı meydana gelir.

Soru
İyi çalışmaları 4 senedir topuk dikeni sorunum var 10 ay once vasylı tabanlıktan aldım agrılarım geçmedi 2 ay once kullanmayı bırakıp silikon tabanlık kulanmaya basladım hangi tabanlığınızı almam gerekiyo izmirde oturuyorum sadece bir yerde satılıyo tek bir tabanlık çesidi var ben tabanlığınızın faydasını gormedim yardımcı olursanız sevinirim
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Deniz bey merhaba, İzmir bayimize giderek probleminizin hakkında tekrar destek alabilirsiniz.

Soru
-1'
Uzmanımızın cevap ve önerileri

Soru
Benim doğuştan ayaklarımın uçları içe doğru dönüktü.bir iki yaşında iki ameliyatla biraz düzeldi.ama tabanlarına basamıyorum.uçlarına basarak yürüyorum. Buda yürüyüşümde kısıtlama yapıyor.bu ortopedik tabanlıklar işime yarar mı? Şimdiden teşekkürler.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Selahattin bey merhaba, bahsetmiş olduğunuz problemlerde malesef tabanlıklar ayağın uç kısmına basmanızı engellemez, geçmiş olsun.

Soru
Sol ayağımda topuk dikeni var Kifidisten aldığım 43/44 no silikon tabanlığın topuk alt kısmı çok yüksek ayakkabılarımın hiç birisini giyemiyorum.Topuk alt kısmı daha ince bir silikon tabanlık varmıdır.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Salih bey merhaba, piyasada bulunan bütün silikon tabanlık çeşitleri standarttır, geçmiş olsun

Soru
Ben 6 yaşındayken sol ayağımda kiriş çalışmadığı için ameliyat olmuştum doktor bana belirli hareketler verdi 18 yaşına kadaryapmam için yapmadım bazen bazen de yaptım suan 19 yaşındayım ve sol ayağım sağ ayağimdan 2 numara küçük ayrıca sol Bacağım da daha ince ilerisi için korkuyorum aralarındaki fark daha da mı açılacak ya da daha da incelicek sol bacagim diye sizce ne olur ne yapmalıyım
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Merhaba Büşra Çavdar, Doktorunuzun size verdiği egzersiz hareketleri ameliyatlı olan bacağınızın kuvvet kaybı yaşamaması ve kuvvetli kalması için olabilir.Fizik Tedavi Doktorunuza başvurarak problemlerinizi çözebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Soru
Merhaba ben 16 yasindayim . Her ikiayagimin orta kisimdan ice basma sorunu yasiyorum . Herhangi bir agri ve yorgunluk yasamasam da bu goruntu , ayakkabilarimin eskimesi benim psikolojimi bozuyor .Kemik hastanesine gittim ve orada cok ileri olmayan duzeyde ice basma sorunumun oldugunu soylediler (herhangi bir röntgen cekmeden ) fakat herhangi bir ilac , fizik tedavi ,tabanlik kullanmanin gerek olmadigini tabanliklarin tedavi edici olmadigini soyleyip geri gonderdiler. Bu sorundan uygun tabanlik kullanilsada gercekten kurtulus yok mu ? Veya Tabanliklar tedavi edici olmasa da disaridan gorunen goruntuyu onluyor mu ?
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Burak A., Ayak deformitelerinde tabanlık kullanılmazsa, pronasyon dediğimiz içe basma artar ve dış görüntü daha çok bozulur. Tabanlıklar tedavi edici değildir, ancak tabanlıklar ayak açısını düzelterek ayağı olması gereken açıda tutar ve ilerde oluşabilecek biyomekanik sorunları engeller. geçmiş olsun sağlıklı günler

Soru
Sağ ayağımda topuk dikeni var kendi ayak yapıma göre tabanlık yaptırmam mümkün mü?
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Hasan Çakır merkezimizde topuk dikeni rahatsızlığı için, kişiye özel tabanlık yapılmaktadır.

Soru
3 yaşından kalça çıkıklığından ameliyat oldum bacağıma platin falan taktılar yaşım 20 son 4 senedir ayağım sekmeye başladı sol bacağım sağ bacağımdan daha kısa olmaya başladı ne yapmalıyım
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Halis Bey Merhaba, Öncelikle bacak kısalığınızı ölçtürmeniz gerekmektedir.Tabanlık ile çözülebilecek kısalık ise kişiye özel tabanlık yaptırmanız gerekmektedir.Geçmiş olsun

Soru
merhaba.bir yıldır ayak tabanı ve topuk ağrısı çekiyorum.bir yıl önce dr bana kişiye özel tabanlık ve uygun spor ayakkabı verdi.kullandım ancak ağrı dahada arttı.10 gün önce başka bir dr.a gittim. tabanlığımın bana uygun olmadığını ve sert oldugunu söyledi.bana yeni bir tabanlık yaptırttı ve new balans 990 ayakkabı aldırtttı. ancak bu tabanlık ve ayakkabıda sert geldi ve ayağımdaki ağrıları artırıyor.söylediğimde ise alışırsın mutlaka giy diyor.yumuşak tabanlarda rahat ettiğim halde neden daha sert şeyler kullamam isteniyor.sorum şu bu model ayakkabı benim gibi taban ağrısı çekenler için uygunmu,, birde kendimi zorlayıp kullanayımmı yoksa bırakıp gidip kendime yumuşak taban bir ayakkabı alıp tabanlıksız kullanayımmı karar veremiyorum. ve çok moralım bozuk.lütfen bana yardımcı olun..
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Sahil Yılmaz merhaba, tabanlık sertliği kişinin ayak deformitesine ve kilosuna göre belirlenir, New Balance 990 ayakkabı modelini tabanlığı rahatça koymanız için önerilmiş olabilir. Sizdeki problemi ve tabanlığınızdaki sertliği analiz etmeden kullanıp kullanamayacağınız hakkında yorum yapamayız.

Soru
Merhaba benim sorunun sağ ayak baş parmağının altında nasır oluştu üstüne baktığım zaman batıyor bunun için nasır bantı kullandım fakat fayda etmesi internette biraz arştırdım nasırlı kısmı yumsak tutmam gerktigini ve ortapedik destekli tabanlık kullanmam gerektiğini okudum siz ne önerirsiniz ortapedik tabanlık kullanmam gerekiyorsa nasıl bu tabanlık alman gerekli.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Burhan Şahin, sorunuzdan anladığım kadarıyla probleminiz daha yeni. Sorununuz tipik bir pes plane valgustur. Ayak balansınızın bozulması sonucu ön ayaktaki yük dağılımının bozulduğunu, 5. Parmağın işini de 3. Parmağın yapmaya başladığını bununda ön ayak kısmında kemik, kas ve bağlarda değişimler oluşmasına sebebiyet vermektedir. İleri safhalarda birbirini takip ederek bütün vücutta bozulmaya postürde deformitelere neden olup yaşam kalitenizi düşürecektir. Yapmanız gerekenler öncelikle bir uzman tarafından değerlendirilerek ayak yürüyüş ve de postür analizi yaptırmanız gerekmektedir. Buradan çıkan sonuca göre bir ortopedik tabanlık yapılarak sorununuz çözebilir. Geçmiş olsun.

Soru
Merhaba ben 18 yaşındayım ve sol ayağım 2 yıldır içe doğru baskı yapıyor ve baş parmağımın altı ağrıyor 2 saat ayakta kaldığımda bacağım kasılıyor. Nasıl bir tedavi uygulanmalı.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Nursi, sorunuzdan anladığım kadarıyla probleminiz daha yeni. Sorununuz tipik bir pes plane valgustur. Ayak balansınızın bozulması sonucu ön ayaktaki yük dağılımının bozulduğunu, 5. Parmağın işini de 3. Parmağın yapmaya başladığını bununda ön ayak kısmında kemik, kas ve bağlarda değişimler oluşmasına sebebiyet vermektedir. İleri safhalarda birbirini takip ederek bütün vücutta bozulmaya postürde deformitelere neden olup yaşam kalitenizi düşürecektir. Yapmanız gerekenler öncelikle bir uzman tarafından değerlendirilerek ayak yürüyüş ve de postür analizi yaptırmanız gerekmektedir. Buradan çıkan sonuca göre bir ortopedik tabanlık yapılarak sorununuz çözebilir. Geçmiş olsun.

Soru
Merhabalar ben küçükken palio hastalığı oldum ve şimdi sol ayağım sağ ayağımdan kuvvetsiz ve 2 cm kadar kisalik mevcut tabanlik yaptırdım ama o zamanda ayağımda sekme oluyor acaba ne yapmalıyım teşekkür ederim
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Sabri Meriç öncelikle geçmiş olsun. Polio sekeli olduğunuz için sol tarafta kas zayıflığı olması normal ama 2cm kısalık ortopedik ( kişiye özel ) tabanlık ile telafi edilmesi mümkün. Anlattığınız durum çok doğru 2cm kısalıkta 2cm takviye konulması sekmenize sebep olur. 2cm kısalıkta 2cm takviye kullanılmaz, 1.2cm kullanılmalıdır. Çünkü 0.8mm kısalığı zaten vücut tolore etmektedir. Ama yinede sadece kısalıkta rampa ( yükseklik ) kullanmak yeterli değil, ayağın balansını sağlayarak yükü olması gerektiği şekilde ayak tabanına eşit oranda dağıtmak gerekmektedir. Bu işlemi yapmak için ayak ve yürüyüş analizinin yapılarak değişen yapıların durumuna göre ( long ark. Transvers ark. Rearfoot varus ,foot varus – valgus) takviyeler yapılarak daha iyi bir yürüyüş sağlanabilir. Ayağınız bozuk olması sadece ayak problemi olarak değerlendirilmemelidir. Bunun yansıması tüm vücudu etkilemektedir. Onun içinde tüm vücut (postür ) analizi yapılmalıdır.

Soru
Merhaba, 9 yaşında 44 kg ağırlığında kızımızda düz tabanlık ve içe basma sorunu bulunmaktadır. Daha önce yan destekli içe basmayı engelleyecek yarım tabanlık kullandık (doktor perner marka)Fakat içe basma sorunu devam etmektedir. Tavsiye edebileceğiniz özellikle kullanmamız gereken tabanlık hangisidir. Bu konudaki önerileriniz nelerdir. teşekkür ederim.
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Hasan Duralı, çocuğunuzun yaşı küçük. Doğru ölçüm ve doğru analiz ile çocuğunuzun sorununu çözülebilir. Ama bu tedavi uzun soluklu bir tedavidir. Böyle kısa vade de olağanüstü durumlar beklememelisiniz. Çünkü ayak sorunlarının iyileşme şekilleri 4.5 -8, 8-18, ve 18 yaş üstü olmak suretiyle üç periyotta oluşmaktadır. Sizin çocuğunuz 9 yaş olduğu için 18 yaşa kadar tedavi sürecektir. Anlattığınızdan anlaşıldığına göre siz UCBL tabanlık kullanmışsınız. UCBL tabanlık küçük yaşlarda ayak bileği ve ayak arkının oluşmasına yardımcı olur. Ayak balansının oturmasına yardımcı olur. Ama UCBL’nin ölçü alma aşaması çok önemli onun doğru alınması gerekir. Birde UCBL sert plastikten imal edildiği için yürüyüş sırasında ayağın hareketinin tamamlanmasını engelleyebilir. Yürüyüşün paternini bozabilir. Dilerseniz merkezimde çocuğunuza yürüyüş ve de postur analizi yapılarak çıkacak sonuca göre KİŞİYE ÖZEL ORTOPEDİK TABANLIK uygulaması yapılabilir. Bu tek başına yeterli olmayabilir, bir Fizyoretapisten yardım alınarak egzersizle desteklenmelidir. Geçmiş olsun...

Soru
Yürürken ayağımın topuk kısmını ice doğru basıyorum ve bu yüzden ayakkabılarım cok cabuk eskiyor. Lütfen yardımcı olur musunuz?
Uzmanımızın cevap ve önerileri
Sayın Mehmet Burak Timur tarif ettiğiniz şey Rearfoot varus dediğimiz topuğun içe dönmesidir. Bunun çözümü mümkündür. Tedavinin programında süre olarak yaş, kilo ve günlük aktiviteleriniz, kullandığınız ayakkabı şekli gibi etkenler etkilidir.öncelikle ayak ve postur analizi yaptırmanız gereklidir. Buradan çıkacak sonuca KİŞİYE ÖZEL ORTOPEDİK TABANLIK yapılabilir ve egzersiz programlanabilir. Basış bozukluğundan kaynaklı oluşabilecek sorunlarında önüne geçilebilir. Geçmiş olsun…